صرافی کراکن به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۳۶۲ هزار دلار جریمه شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۸

صرافی رمز ارز «کراکن» به دلیل دادن اجازه انجام تراکنش‌های مالی با مبدا ایران در پلتفرم خود، مبلغ ۳۶۲ هزار و ۱۵۷ دلار جریمه شد. این جریمه در نتیجه توافقی است که بین این شرکت و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، صرافی کراکن به انجام ندادن به موقع اقدامات مربوط به شناسایی موقعیت مکانی مشتریانش متهم شده است. با این حال، وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده مبلغ مورد توافق در قالب مسوولیت‌های مدنی این شرکت در قبال نقض آشکار تحریم‌های ایران پرداخت می‌شود.

کاربران ساکن ایران این صرافی بین تاریخ اکتبر ۲۰۱۵ تا ژوئن ۲۰۱۹ موفق به انجام ۸۲۶ تراکنش شده‌اند. وزارت خزانه‌داری آمریکا ارزش کل این تراکنش‌ها را بیش از یک میلیون و ۶۸۰ هزار دلار عنوان کرده است.

صرافی کراکن همچنین پذیرفته تا مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را روی زیرساخت‌های تبعیت از تحریم‌ها سرمایه‌گذاری کند.

با وجود آن که این صرافی اجازه ثبت‌نام کاربران ساکن کشورهای تحریمی را نمی‌دهد اما در بازه مورد اشاره، افراد توانسته‌اند با آدرس IP متعلق به ایران به انجام تراکنش بپردازند.

کراکن این نقض قوانین را داوطلبانه به دفتر کنترل دارایی‌های آمریکا گزارش کرده و به همین خاطر، در اعمال جریمه نهایی برای این شرکت تخفیف در نظر گرفته شده است. در غیر این صورت، کراکن ممکن بود تا مبلغ ۲۷۲ میلیون و ۲۲۸ هزار دلار جریمه شود.

نیویورک تایمز اما مرداد ماه امسال در گزارشی از نقض قوانین ایالات متحده از سوی کراکن پرده برداشته بود. این روزنامه تعداد مشتریان ساکن ایران این صرافی را هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده بود.

رویترز نیز مرداد ماه امسال گزارش داد بر اساس تحقیقات این خبرگزاری، بایننس، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزارز آنلاین جهان، با وجود تحریم‌های آمریکا و منع داخلی خود این شرکت برای انجام تجارت با ایران، به ارائه خدمات به مشتری‌هایی در داخل این کشور ادامه داده است.

هفت تاجر در گفت‌وگو با این خبرگزاری اعلام کردند توانسته‌اند منع‌های قانونی در تجارت با بایننس را کنار بزنند و تا سپتامبر سال گذشته از حساب‌های خود در این صرافی استفاده کنند.

بر اساس این گزارش، دست‌رسی این معامله‌گران رمزارز به حساب‌هایشان در بایننس تنها زمانی مسدود شد که این شرکت کنترل‌های خود در زمینه مبارزه با پولشویی را شدت بخشید اما تا آن زمان، آنان می‌توانستند تنها با یک آدرس ایمیل در این صرافی ثبت‌نام و تجارت کنند.

دفتر کنترل دارایی‌های ایالات متحده، پیش از این صرافی‌های «بیت‌گو» (BitGo)، «بیت‌پی» (BitPay) و «بیترکس» (Bittrex) را به دلیل نقض قوانین تحریمی آمریکا بیش از ۲۴ میلیون دلار جریمه کرده است.

تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸ و پس از خروج واشینگتن از برجام دوباره اعمال شد و در نوامبر همان سال، بایننس به معامله‌گران رمزارز در ایران اطلاع‌ داد دیگر به آنان خدمات ارائه نخواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
بررسی بازارها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید