چین پس از اعتراضات، محدودیت‌های مرتبط با کرونا را کاهش می‌دهد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

پس از برگزاری چند تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف چین، دولت پکن با وجود تاکید بر استراتژی سختگیرانه خود در زمینه کنترل شیوع کرونا موسوم به «کووید صفر»، اعمال قوانین در این زمینه در برخی مناطق کشور را کاهش داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقام‌های پکن روز دوشنبه هفتم آذر اعلام کرده‌اند که دیگر گذرگاه برای مسدود کردن دسترسی به مجتمع‌های آپارتمانی که در آن شیوع کرونا گزارش شده، ایجاد نخواهد کرد.

وانگ داگوانگ یکی از مقام‌های شهری مسئول کنترل بیماری‌های واگیردار گفت: «معابر برای حمل و نقل پزشکی، فرارهای اضطراری و نجات باید آزاد بماند.»

بر اساس این گزارش، دولت چین هیچ اظهارنظری درباره اعتراضات اخیر در این کشور علیه سیاست «کووید صفر» نکرد؛ اعتراضاتی که گسترده‌ترین مخالفت با حزب کمونیست حاکم در چین طی سال‌های اخیر به شمار می‌رود.

پس از آتش‌سوزی شامگاه پنج‌شنبه در آپارتمانی در منطقه سین‌کیانگ که ۱۰ کشته و ۹ زخمی بر جای گذاشت، اعتراضات علیه قرنطینه‌های طولانی‌مدت در چین در چند شهر این کشور از جمله پکن و شانگهای آغاز شد.

کاربران فضای مجازی با اشاره به ویدیوهای منتشر شده اعلام کردند ساکنان به دلیل محدودیت‌های اعمال شده برای قرنطینه و مسدود شدن برخی مسیرها، نتوانستند به موقع فرار کنند، اما مقام‌های رسمی این موضوع را که قرنطینه باعث فرار نکردن به موقع ساکنان شده، رد کردند.

آسوشیتدپرس نوشت که هنوز هیچ اطلاعات رسمی در مورد تعداد افرادی که پس از مداخله پلیس علیه معترضان در شانگهای و دیگر شهرهای چین بازداشت شده‌اند، وجود ندارد.

این خبرگزاری افرود که سیاست «کووید صفر» که هدف آن قرنطینه کردن هر فرد مبتلا به کروناست، به دولت چین کمک کرده که تعداد موارد ابتلا به این ویروس در این کشور کمتر از دیگر کشورها باشد، اما مردم در برخی مناطق کشور تا چهار ماه در خانه‌های خود محبوس شده‌اند.

همچنین خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه به نقل از مقام‌های چینی نوشت که ساکنان اورومچی، مرکز استان سین‌کیانگ از روز سه‌شنبه می‌توانند با اتوبوس برای انجام امور روزانه خود در محله خود تردد کنند. برخی از ساکنان این شهر هفته‌ها در خانه‌های خود محبوس بوده‌اند.

این مقام‌ها همچنین اضافه کردند که برخی مشاغل ضروری در مناطق «کم‌خطر» ممکن است بتوانند فعالیت خود را با نصف ظرفیت از سربگیرند.

اصرار چین بر سیاست سختگیرانه «کووید صفر» در حالی است که اکثر کشورهای جهان محدودیت‌های مرتبط با کرونا را لغو کرده‌اند.

همچنین این اصرار در حالی است که اقتصاد چین در ماه اکتبر دچار رکود شد و تولید صنعتی کندتر از حد انتظار رشد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

در یک چشم برهم زدن - بخش اول
فردا
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید