پروپاگاندای یهودستیزانه جمهوری اسلامی در بریتانیا؛ پای «سلام فرمانده» به شمال لندن رسید

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۰۴

به‌ گزارش وب‌سایت «جوییش کرونیکل»، ویدیویی در مدرسه‌ای (مدرسه جمهوری اسلامی ایران) در شمال لندن ضبط شده است که در آن ده‌ها کودک سرودی (سلام فرمانده) می‌خوانند که محتوای آن به ظهور امام دوازدهم شیعیان و تلویحا به کشتار یهودیان اشاره دارد.

از این مدرسه تا کنیسه «لندن نو» واقع در «سنت جانز وود»، پیاده تنها ۱۵ دقیقه راه است.

در این ویدیو که چندین ماه پیش در حیاط مدرسه «جمهوری اسلامی ایران» نزدیک ایستگاه کویینز پارک لندن فیلمبرداری شده، کودکان سرودی درباره «نبرد ۳۱۳ یار امام دوازدهم شیعیان با کفار» می‌خوانند که طبق باورهای جمهوری اسلامی، در آن جنگ، اسرائیل نابود و یهودیان کشته می‌شوند.

همچنین برخی صحنه‌های این ویدیو در نزدیکی مرکز اسلامی انگلستان (مرکز اسلامی لندن) ضبط شده که این مرکز نیز متعلق به جمهوری اسلامی و با مدرسه «جمهوری اسلامی ایران» نیز مرتبط است.

جوییش کرونیکل پیش‌ از این نیز دریافته بود کمیسیون خیریه انگلستان (نهاد نظارتی بر خیریه‌ها در انگلستان و ولز) در حال حاضر مرکز اسلامی انگلستان را تحت بررسی جزایی قرار داده است.

ربط آهنگ «سلام فرمانده» به یهودستیزی چیست؟

آهنگی که کودکان در ویدیو می‌خوانند، سلام فرمانده نام دارد که مورد ستایش علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز قرار گرفته است. بنا بر گزارش یک رسانه نزدیک به جمهوری اسلامی، خامنه‌ای ادعا دارد که «محبوبیت این آهنگ نشانه وفاداری مردم به نظام است».

اما ضبط چنین ویدیویی در محله «سنت جانز وود» که در آن محدوده، چندین کنیسه و مرکز یهودی قرار دارد، باعث نگرانی جدی مقام‌های امنیتی شده است.

در نسخه سلام فرمانده ضبط‌ شده در لندن، صفی از پسران، با بلوز سفید و شلوار سیاه اتوکشیده و ردیفی دختر، در دامن و شلوار آبی و سیاه و پیراهن و روسری سفید، سلام نظامی می‌دهند و در سرود، به سرسپردگی‌شان به «فرمانده»، «آیت‌الله علی خامنه‌ای» اشاره و با او بیعت می‌کنند.

سرود این کودکان به نبرد نهایی مهدی، امام دوازدهم شیعیان، اشاره دارد. مهدی، طبق روایات شیعه، آخرین بار ۱۲۰۰ سال پیش رویت شده است.

بنا بر عقاید شیعیان، مهدی موعود ظهور می‌کند تا نیروهای مسلمان را در نبردی آخرالزمانی، همراه کند. او ۳۱۳ یار دارد که کودکان داخل ویدیو که سرود می‌خوانند، می‌خواهند در شمار آن یاران باشند.

مهدویت، فرقه‌ای با محوریت مهدی در منصه ظهور

کسری اعرابی، مسوول برنامه ایران «موسسه تونی بلر»، به جوییش کرونیکل می‌گوید همین تفکر «مهدویت»، سرچشمه سیاست‌های کنونی جمهوری اسلامی و تلاش این رژیم برای افراط‌گراسازی مسلمانان شیعه است.

اعرابی می‌گوید: «مهدویت سر تا پا یهودستیز است چرا که باور دارد برای آن که مهدی بتواند ظهور کند، اسرائیل باید نابود شود و تمام یهودیان جهان کشته شوند.»

اعرابی در ادامه می‌گوید که حامیان مهدویت بر این باورند که ظهور مهدی از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، استفاده از نیروهای شبه‌نظامی آن و به‌کارگیری سلاح‌های پیشرفته مانند موشک‌های بالستیک، شدنی است.

او هشدار می‌دهد که اگر دست جمهوری اسلامی به بمب اتم و سلاح هسته‌ای برسد، خود این مکتب مهدویت نظامی «بزرگ‌ترین تهدید برای جماعت یهودیان جهان و بقای اسرائیل است».

اما میر‌عباس حسین، سخنگوی مرکز اسلامی انگلستان، این موضوع را که متن ترانه سلام فرمانده ضبط‌شده در لندن محتوایی یهودستیزانه داشته باشد، تکذیب می‌کند.

او به جوییش کرونیکل می‌گوید قبول دارد که رهبران سپاه پاسداران گفته‌اند اسرائیل باید پیش از بازگشت مهدی نابود شود اما: «در کتب دینی هیچ‌ چیزی درباره نابودی اسرائیل وجود ندارد.»

به گفته او، آهنگی که در لندن ضبط شده نیز «هیچ نقشه سیاسی‌ای را پیش نمی‌برد و تاکید آن بر دین است».

بنا بر تصریح مرکز اسلامی انگلستان، یکی از متولیان این «خیریه»، نماینده شخصی علی خامنه‌ای در بریتانیا است.

بنا بر بخشی از گزارش خبرگزاری ایران پرس که حامی جمهوری اسلامی است، «سلام فرمانده، به نسل جدید، اهداف انقلاب اسلامی را می‌آموزد و آنان را تشویق می‌کند که پاسدارانی برای حفاظت از آنها باشند که این خود گامی در جهت رواج انقلاب در میان نسل‌های آینده است.»

بخشی از نسخه فارسی این ترانه اما به سرسپردگی کودکان به قاسم سلیمانی و ادامه دادن راه او اشاره دارد که این قسمت در نسخه‌ای که در لندن ضبط شده، نیامده است.

کمیسیون خیریه انگلستان به مرکز اسلامی انگلستان هشدار داده که ستایش از قاسم سلیمانی ممکن است موجب تخطی از قوانین بریتانیا شود.

مدرسه جمهوری اسلامی متعلق به رژیم ایران است و پیش از این، محمد شمالی، رییس پیشین مرکز اسلامی انگلستان در این مدرسه سخنرانی کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شمالی، نماینده خامنه‌ای است.

در دوران شیوع کوویدـ۱۹، به مدرسه جمهوری اسلامی ایران، حدود ۱۳۹ هزار پوند کمک‌هزینه از مالیات مردم پرداخت شده و در همان حال، نهاد ناظر بر مدارس انگلستان، از استانداردهای نگهداری و آموزشی این مدرسه به‌ تندی انتقاد کرده است.

در آخرین بازرسی از این مدرسه در ماه مارس ۲۰۲۲، رتبه آن «نامناسب» ارزیابی شد و گفته شد که این مدرسه در حوزه‌های «حفاظت»، مدام ناموفق عمل کرده است.

مدیران مدرسه هم در اثبات داشتن دانش و مهارت‌های لازم برای مطابقت با استانداردهای مورد نیاز، ناموفق بوده‌اند.

کمیسیون خیریه انگلستان در حال حاضر درباره اقدام آخر مرکز اسلامی انگلستان در توهین به معترضان در ایران تحقیق می‌کند.

سید موسوی، رییس فعلی این مرکز و نماینده خامنه‌ای، در سخنرانی ماه اکتبر خود معترضان در ایران را «سربازان شیطان» نامید.

پیش از این مورد، این مرکز در سال ۲۰۲۰، دو هزار نفر را برای شرکت در عزاداری قاسم سلیمانی دعوت کرده بود وسلیمانی را «شهید بزرگ» خوانده بود که به‌دست «شقی‌ترین آحاد بشر بر روی زمین» شهید شده است.

این برنامه به‌ دعوت سید موسوی بود.

نتیجه تحقیق مذکور کمیسیون خیریه انگلستان «اخطار رسمی» و «طرح اقدام» برای این مرکز بود. در آن مراسم، سخنرایان افراط‌گرا حضور داشتند و بیانیه سید موسوی درباره سلیمانی هم تحت قانون تروریسم بریتانیا، احتمالا به حد جرم رسیده بود.

بنا بر بیانیه کمیسیون خیریه انگلستان که این هفته منتشر شده، «متولیان (خیریه) از پیروی کامل از اخطار رسمی و طرح اقدام باز مانده‌اند» و شماری از نگرانی‌های مرتبط با آیین‌نامه هم همچنان برجاست.

مرکز اسلامی انگلستان، خانه یهودی‌ستیزی و اشاعه تروریسم

تحقیقات جوییش کرونیکل همچنین افشا کرد:

۱- مرکز اسلامی انگلستان طی سال‌ها میزبان سخنرانانی بوده که سیل نفرت‌پراکنی علیه یهودیان به راه انداخته‌اند. طی هفته‌های گذشته، یک آخوند در این‌ دست سخنرانی‌ها یهودیان را مسوول کشتن مسلمانان برمه معرفی کرد و گفت صهیونیسم «به همه بشریت آسیب می‌رساند».

۲- مرکز اسلامی انگلستان یکی از مراکز بسیار در سراسر بریتانیا و اروپاست که جمهوری اسلامی آن را می‌گرداند. پلیس و نیروهای امنیتی بریتانیا ارتباطاتی بین این مرکز و یک قطب حامی جمهوری اسلامی در آلمان که سابقه تروریسم دارد، پیدا کرده‌اند.

۳- مرکز اسلامی انگلستان و مرکز اسلامی منچستر، در گذشته میزبان سیاستمداران برجسته حزب کارگر از جمله جرمی کوربین بوده‌اند. کوربین، یک سال پیش از آن که رییس حزب کارگر شود، به این مراکز رفته بود و سال ۲۰۱۴، در مرکز اسلامی انگلستان سخنرانی با عنوان «پرونده ایران» انجام داده بود.

نمایندگان ارشد مجلس بریتانیا، از هر دو حزب محافظه‌کار و کارگر، باور دارند که نظارت بر مرکز اسلامی انگلستان باید با حداکثر سخت‌گیری باشد.

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا، پیش‌ از این گفته بود بریتانیا در برابر هواداران افراط‌گرای رژیم ایران در انگلستان، زیادی بردباری به خرج می‌دهد.

فاکس تاکید کرده بود هواداران زهر رژیم دینی خودشان را در خاک این کشور می‌پراکنند و انگلستان باید دست پروپاگاندای آنها را از بریتانیا و اروپا کوتاه کند.

جان اسپلر، از اعضای حزب کارگر بریتانیا، درباره عملکرد سازمان اسلامی انگلستان بر این باور است: «دولت بریتانیا باید دست آخر چنین تهدیدهایی را جدی بگیرد و به اتهامات این مرکز رسیدگی و اقدام متناسب کند.»

یک مقام مرکز اسلامی انگلستان به جوییش کرونیکل می‌گوید که در متون دینی شیعی، باورمندان امام دوازدهم (مهدی)، مریدان و همراهان اویند و آماده‌سازی آنها برای رسیدن به چنین رتبه‌ معنوی‌ای، بسیار پسندیده است.

این مرکز در ادامه می‌گوید: «این پیشرفت معنوی از سنین کم در همه ادیان رواج داده می‌شود .... در همه ادیان ابراهیمی به منجی باور دارند که با اشخاص مقدس دیگر مانند عیسی مسیح، می‌آیند. در باور شیعی، ۳۱۳ نفر، از جمله عیسی مسیح، به کمک منجی می‌آیند.»

جوییش کرونیکل با مدرسه جمهوری اسلامی ایران در انگلستان و جرمی کوربین، رییس پیشین حزب کارگر بریتانیا نیز برای اظهار نظر درباره گزارش مذکور تماس گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها