سفر وزیر امور خارجه بریتانیا به اوکراین؛ دسترسی نیمی از ساکنان کی‌یف به برق قطع شده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۰۴

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا به اوکراین سفر کرد و در آنجا از کمک‌های بیشتر لندن به کی‌یف برای مقابله با تهاجم روسیه خبر داد. همزمان گزارش‌ها حاکی از قطع دسترسی نیمی از ساکنان پایتخت اوکراین به برق است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کلورلی روز جمعه چهارم آذر در جریان سفر به کی‌یف از تحویل ۲۴ آمبولانس و سه میلیون پوند دیگر برای کمک به بازسازی زیرساخت‌ها در اوکراین خبر داد.

او در بیانیه‌ای که از سوی لندن منتشر شده، تاکید کرده است: «بریتانیا در کنار اوکراین ایستاده است.»

شنبه گذشته نیز ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، از کی‌یف دیدار کرد و از کمک‌های نظامی و بشردوستانه بریتانیا بهاوکراین خبر داد.

بریتانیا یکی از حامیان اصلی کی‌یف در برابر تهاجم چندین ماهه روسیه به اوکراین است.

اما همزمان با تداوم حمایت‌های بین‌المللی، ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، اعلام کرد نزدیک به نیمی از ساکنان این شهر به دلیل حملات روسیه علیه زیرساخت‌های اوکراین بدون دسترسی به برق مانده‌اند.

او روز جمعه در حساب توییتر خود نوشت که یک‌سوم خانه‌های کی‌یف به سیستم گرمایشی دسترسی دارند و تکنیسین‌ها به بازسازی این سیستم‌ها در شهر ادامه می‌دهند.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داد مقام‌های اوکراین به شهروندان این کشور هشدار داده‌اند با ذخیره کردن آب، غذا و لباس‌های گرم، خود را برای حملات جدید آماده کنند.

این خبرگزاری نوشت مسکو به حملات عمدی به زیرساخت‌های اوکراین اعتراف و اعلام کرده است هدف این کشور، کاهش دادن ظرفیت‌های تولید انرژی از سوی اوکراین بوده است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، روز پنج‌شنبه در سخنرانی تلویزیونی روزانه خود گفت: «ما ۹ ماه جنگ تمام عیار را با هم تحمل کرده‌ایم. روسیه راهی برای شکستن ما پیدا نکرده و هرگز هم پیدا نخواهد کرد.»

او همچنین مسکو را به حملات هوایی بی‌امان به منطقه خرسون، جایی که از آن عقب‌نشینی کرده، متهم کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبر
صفحه یک

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.