نیروی زمینی سپاه پاسداران از «تقویت یگان‌های زرهی» در مرزهای غرب و شمال غرب کشور خبر داد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۰۴

سه روز پس از انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره استقرار تعداد قابل توجهی از نیروهای جمهوری اسلامی در مرز با اقلیم کردستان عراق، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، از «تقویت یگان‌های زرهی سپاه» در مرزهای غرب و شمال غرب کشور خبر داد.

این سخنان همچنین یک روز پس از بیانیه شورای وزیران امنیت ملی عراق درباره طرح استقرار نیروهای عراقی در امتداد مرز ایران بیان شد.

محمد پاکپور گفت که اکنون برخی یگان‌های زرهی و نیروی مخصوص نیروی زمینی سپاه پاسداران در حال عزیمت به استان‌های مرزی غرب و شمال غرب کشور هستند.

او تاکید کرد که این اقدام نیروی زمینی سپاه پاسداران با هدف و به منظور تقویت یگان‌های مستقر در مرز و «جلوگیری از نفوذ تیم‌های احزاب کرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان عراق» انجام شده است.

پیش از این یک افسر نیروی مرزبانی اقلیم کردستان عراق به ایران‌اینترنشنال گفته بود سپاه پاسداران با بستن گذرگاه مرزی حاج عمران، اقدام به استقرار تعداد قابل توجهی نیرو با سلاح سنگین و نیمه سنگین، با هدف حمله زمینی به خاک اقلیم کردستان کرده است.

در همین حال محمد اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران گفت که «نیروی زمینی به غرب کشور فرستاده شد» تا بر «کومله، پژاک و دموکرات غلبه پیدا کند.»

پس از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران در چندین مرحله با موشک و پهپاد هم به مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق حمله کرده است.

روز سه‌شنبه اول آذر ماه نیز سپاه پاسداران به مرکز حزب آزادی کردستان در حومه کرکوک حمله کرد.

در همین حال شورای وزیران امنیت ملی عراق روز پنج‌شنبه پس از نشستی درباره حملات سپاه پاسداران علیه اقلیم کردستان و حملات ترکیه، در بیانیه‌ای اعلام کرد باید طرحی برای استقرار مجدد نیروهای عراقی در امتداد مرزهای ایران و ترکیه تدوین شود.

شورای وزیران امنیت ملی عراق همچنین تصمیم گرفت تا با دولت اقلیم کردستان عراق و وزارت پیشمرگه با هدف متحد کردن تلاش ملی برای حفاظت از مرزهای عراق هماهنگ شود.

پیشتر نیز دولت اقلیم کردستان عراق در نشست کابینه، حملات مکرر ایران به این اقلیم را به شدیدترین وجه محکوم کرد و از دولت عراق، جامعه جهانی و سازمان ملل خواست تا مانع ادامه این حملات شوند.

در همین حال، یک نماینده پارلمان عراق که نخواست نامش فاش شود، به ایران‌اینترنشنال گفت فراکسیون‌های کرد در جلسه روز سه‌شنبه از ریاست پارلمان خواستند تا دولت در جلسه پارلمان حاضر شده و همچنین حملات جمهوری اسلامی و ترکیه به اقلیم کردستان عراق، به سازمان ملل ارجاع شود.

جهان‌نما
اخبار
جام جهانی با مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید