اختصاصی؛ وزارت خارجه کانادا: ایران باید به همه انواع خشونت علیه زنان و معترضان پایان دهد

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

وزارت خارجه کانادا در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال، بازداشت معترضان و سرکوب خشونت‌بار غیرنظامیان در ایران را که به کشته و زخمی شدن مردم و نقض فاحش حقوق بشر منجر شده، به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه کانادا در پاسخ به مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران اینترنشنال، افزود: «از ایران می‌خواهیم به اعتراضات همه شهروندان خود بدون تبعیض و به صورت معنادار رسیدگی کرده و به حق آنها برای برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.»

وزارت خارجه کانادا ضمن ستایش شجاعت ایرانیان آزادیخواه و به ویژه زنان و اعلام هبستگی با آنان، تاکید کرد که جمهوری اسلامی باید به همه اشکال آزار و اذیت و خشونت علیه زنان پایان دهد.

از سوی دیگر، وزیران خارجه و توسعه بین‌الملل کانادا نیز در بیانیه‌ای مشترک به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان نوشتند: «زنان در ایران یک فراخوان قدرتمند و ضروری را برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران رهبری می‌کنند. کانادا قاطعانه در کنار مردم ایران و برای حقوق زنان خواهد ایستاد.»

در حالی که با شدت گرفتن خیزش انقلابی مردم ایران، سرکوبگری جمهوری اسلامی نیز با بازداشت کنشگران، هنرمندان و ورزشکاران افزایش یافته، حمایت‌های جهانی از معترضان و بازداشت شدگان ادامه دارد.

شاهزاده رضا پهلوی برای حمایت از وریا غفوری با انتشار ویدیویی از او در توییتی نوشت: «صدای وریا غفوری و دیگر زندانیان سیاسی هستیم و به چیزی کمتر از آزادی قانع نیستیم.»

در آلمان نیز، شماری از ایرانیان در برلین به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، تجمعی را به یاد کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان برگزار کرده و شمع روشن کردند.

روز جمعه چهارم آذر همزمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان (۲۵ نوامبر) و در سومین ماه قیام مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، جمعی از فعالان حقوق زنان، آزار جنسی ماموران سرکوب‌گر جمهوری اسلامی علیه معترضان بازداشت‌شده را «عیان و تکرارشونده» خواندند و از بازداشت شدن نزدیک به ۵۰ فعال حقوق زنان در جریان خیزش انقلابی ایرانیان خبر دادند.

نویسندگان این گزارش-بیانیه با اشاره به زندانی بودن هزاران زن اعلام کردند که نام ۵۷۷ نفر از آنان از جمله ۱۰۰ فعال دانشجویی ثبت شده و «پرشمار بودن بازداشت دانشجویان، خود گواه شدت و میزان سرکوب گسترده در دانشگاه‌ها است.»

از سوی دیگر، گروه هکری «بلک ریوارد» وبسایت خبرگزاری فارس ‌نیوز، وابسته به سپاه پاسداران را هک کرد. بلک ریوارد در پیامی که روی صفحه اول خبرگزاری فارس ظاهر شده، اعلام کرده نزدیک به ۲۵۰ ترابایت دیتا را از تمام سرورها و کامپیوترهای این مجموعه حذف کرده است.

در حالی که آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون چند دور تحریم را علیه عوامل مرتبط با سرکوب خیزش انقلابی ایرانیان اعمال کرده‌اند، فرانس ۲۴ با انجام یک تحقیق از یافتن شواهدی گزارش داد که نشان می‌دهد کارتریج‌ گلوله‌‌های ساخت شرکت ایتالیایی-فرانسوی شدیت در تفنگ‌های ساچمه‌ای که سرکوبگران به معترضان انقلابی در ایران شلیک کرده‌اند، به کار رفته است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
تیتر اول
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید