ارتش اسرائیل: اسرائیل و آمریکا رزمایشی با هدف شبیه‌سازی حمله به ایران برگزار می‌کنند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

شبکه کان‌نیوز به نقل از سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که این کشور و آمریکا قصد دارند هفته آینده رزمایش هوایی مشترکی را با هدف شبیه‌سازی سناریوهای حمله احتمالی علیه جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان مورد حمایت آن در خاورمیانه برگزار کنند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که آویو کوخاوی، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، به آمریکا سفر کرده تا با مقامات امنیتی این کشور دیدار کند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد کوخاوی در دیدار با مقامات آمریکایی بر لزوم سرعت بخشیدن به برنامه‌های مشترک ارتش‌های آمریکا و اسرائیل برای اقدامات تهاجمی علیه ایران تاکید کرد.

طبق اعلام ارتش اسرائیل، کوخاوی در دیدار با مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، خاطرنشان کرد: «در برهه حساسی قرار داریم که نیازمند تسریع در برنامه‌های عملیاتی علیه ایران و نیروهای نیابتی آن در منطقه است.»

کوخاوی گفت: ایران از یک سو زیر فشارهای شدید اقتصادی، نظامی و داخلی قرار دارد و از سوی دیگر دارد برنامه هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد.

روز ۱۸ آبان، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، گفت این کشور توانایی انجام عملیات علیه تاسیسات اتمی در ایران را دارد و تاکید کرد که اسرائیل باید به تقویت این توانایی ادامه دهد.

وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرد کشورش این توانایی را دارد که به برنامه اتمی ایران آسیب جدی وارد کند وآن را به تاخیر بیاندازد.

مقام‌های اسرائیلی بارها تاکید کرده‌اند برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای همه گزینه‌های خود را بر روی میز دارند. بنی گنتس در مرداد ماه نیز اعلام کرده بود که این کشور باید خود را برای اقدام نظامی یک‌جانبه علیه برنامه اتمی ایران آماده کند.

تاکنون چندین حمله به مراکز و تاسیسات اتمی ایران به اسرائیل نسبت داده شده است.

از سوی دیگر، پس از سفر جو بایدن به اسرائیل و سایر کشورهای خاورمیانه در اواخر تیرماه، یائیر لاپید، نخست ‌وزیر اسرائیل اعلام کرد به بایدن «آزادی عمل کامل، سیاسی و عملیاتی» اسرائیل در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را یادآور شده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید