استقرار پلیس متروپولیتن لندن مقابل دفتر ایران‌اینترنشنال در پی تهدیدهای جمهوری اسلامی

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸

در پی تهدید‌های مستمر حکومت جمهوری اسلامی علیه کارکنان ایران‌اینترنشنال، سطح حفاظت از این رسانه در لندن افزایش یافته و واحدهایی از پلیس متروپولیتن لندن، مقابل دفتر آن مستقر شدند.

پس از تهدید روزنامه‌نگاران شبکه تلویزیونی مستقل ایران‌اینترنشنال از سوی جمهوری اسلامی، پلیس اسکاتلندیارد خودروهای «آماده برای واکنش مسلحانه» را در خارج از ساختمان این شبکه مستقر کرد.

روز ۱۶ آبان، شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال از تهدیدهای معتبری خبر داد که خبرنگارانش از طرف سپاه پاسداران دریافت کرده‌اند.

ایران‌اینترنشنال به‌ عنوان شبکه خبری مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا، همان زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد کارکنانش از سوی پلیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود مطلع شده‌اند.

در بخشی از این بیانیه آمده بود: «‌خبرنگاران ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار قرار می‌گیرند اما این تهدیدها علیه جان روزنامه‌نگاران ایرانی-بریتانیایی شاغل در بریتانیا، تشدید قابل توجه و خطرناک کارزار دولتی را برای ارعاب روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در خارج از کشور نشان می‌دهد.»

پس از این بیانیه، سازمان‌های بین‌المللی حمایت از روزنامه‌نگاران، عملیات افشا شده نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی را علیه ایران‌اینترنشنال در خاک بریتانیا محکوم کردند.

همچنین کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از مقامات بریتانیا خواست امنیت کارکنان ایران‌اینترنشنال را تضمین کند.

دبیر کل اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند نیز در واکنش به این تهدیدها علیه خبرنگاران ایران‌اینترنشنال گفت: «جای تعجب نیست که با گسترش اعتراض‌ها علیه حکومت در ایران، رژیم وحشت و ارعاب خود را تشدید می‌کند تا گزارش‌ها را درباره آن‌چه در ایران اتفاق می‌افتد، متوقف کند.»

چندی پیش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال را با هدف سرکوب و سانسور جریان ارتباطات آزاد در داخل ایران و آزار رسانه‌های مستقل آزاد، به‌ عنوان «سازمان تروریستی» معرفی کرد.

به تازگی نیز قطر، متاثر از فشارهای جمهوری اسلامی، به روزنامه‌نگاران ایران‌اینترنشنال برای پوشش جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ که در این کشور برگزار می‌شود، ویزا نداد.

اقدامی که از سوی جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید محکوم شد و از سوی ایران‌اینترنشنال، «حمایت دوحه‌ از سانسور رسانه‌ای ایران» خوانده شد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید