حامد اسماعیلیون: امید بزرگی برای پایان جمهوری اسلامی وجود دارد

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، روز شنبه، در کنفرانس بین‌المللی امنیتی هالیفکس، خیزش انقلابی در ایران را متفاوت از اعتراضات گذشته خواند و گفت: «این‌بار تفاوتش است که یک امید بزرگی وجود دارد؛ این امید است که پایان جمهوری اسلامی است.»

کنفرانس بین‌المللی امنیتی هالیفکس روز شنبه نشستی را با محوریت خیزش انقلابی در ایران و با میزبانی از سخنرانانی از جمله مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی و نازنین افشین جم، خواننده و کنشکر حامی حقوق بشر، برگزار کرد.

حامد اسماعیلیون در جریان این نشست در واکنش به انتقاد یکی از حاضران در این نشست از کارزار بستن سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی که این اقدام را باعث «انزوای بیشتر ایران» دانست، گفت: «آیا الان که سفارت‌ها باز است تغییر رفتاری در جمهوری اسلامی می‌بینید؟»

اسماعیلیون با اشاره به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی و سپس کشته شدن مهسا امینی و کیان پیرفلک، گفت که «جمهوری اسلامی زبان دیپلماسی را نمی‌فهمد و رهبران آن بازیگران نرمال در عرصه دیپلماسی نیستند.»

او افزود: «جمهوری اسلامی یک مافیا است که دارد کشور را اداره می‌کند و شما باید این را باور کنید.»

حامد اسماعیلیون در ادامه درباره موضع دولت‌های غربی درباره اعتراضات ایران گفت: «سال‌ها صحبت از برجام بوده و وقتی از برجام صحبت می‌کنند همه خونریزی‌ها را کنار می‌گذارند.»

او از دولت‌های غربی خواست که در این خیزش انقلابی کنار یا جلوی مردم ایران نایستند.

سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با اشاره به محوریت خیزش انقلابی ایرانیان با شعار «زن، زندگی، آزادی» گفت: «این بار هیچ ایدئولوژی پشت این انقلاب نیست. فکر می‌کنم این‌بار تا آخرش خواهیم رفت. من از مردم هر روز می‌شنوم که این‌بار یک امید بزرگ است. این امید است که این پایان جمهوری اسلامی است.»

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، در این نشست بر حمایت غرب از انقلاب ایران تاکید کرد و گفت: «کمک دولت‌های غربی کجاست؟ دولت‌های غربی به ارتش ایران بگوید که از سرکوب مردم دست بردارند.»

علینژاد از رهبران کشورهای دموکراتیک جهان خواست برای منزوی کردن علی خامنه‌ای و «گنگ قاتل» او متحد شوند و سفارت‌های جمهوری اسلامی را تعطیل کنند. او گفت: «کشورهای دموکراتیک باید روابط خود را با جمهوری اسلامی تقلیل دهند.»

این فعال مدنی افزود: «سال‌ها جمهوری اسلامی لابی‌گرهای خود را دارد. این لابی‌گرها مانند نایاک، دروغ می‌گویند که اگر جمهوری اسلامی سقوط کند ایران سوریه می‌شود.»

علینژاد درباره برنامه فردای نبودن جمهوری اسلامی به زندانیان سیاسی از جمله حسین رونقی و مجید توکلی اشاره کرد و گفت: «اگر ما در ایران بتوانیم طالبان جمهوری اسلامی را ساقط کنیم برنامه‌های بهتری برای اداره کشور وجود دارد.»

او افزود اگر در زندان‌های ایران باز شود، تحصیل‌کردگانی در این زندان‌ها محبوس‌اند که بسیار بهتر از «ملاها» می‌توانند کشور را اداره کنند.

علینژاد در ادامه گفت: «رویای من این است که این رژیم را سرنگون کنم و رهبرانی را که در زندان هستند به آغوش بکشم.»

نازنین افشین جم، خواننده و کنشکر حامی حقوق بشر، دیگر مهمان این نشست درباره موضوع دخالت بین‌المللی در قبال اعتراضات ایران و همچنین بستن سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی و اقدام متقابل احتمالی تهران گفت: «نایاک برای مدت‌ها در واشینگتن مستقر بوده و همواره ارزش‌های اشتباهی را از جانب مردم ایران بیان می‌کردند.»

کنفرانس بین‌المللی امنیتی هالیفکس از روز جمعه با تمرکز به موضوع تهاجم روسیه به اوکراین در کانادا آغاز شد و در قسمتی از این کنفرانس به خیزش انقلابی مردم ایران پرداخته شد.

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید