سازمان حقوق بشر ایران: حداقل ۳۷۸تن از جمله ۴۷ کودک در قیام علیه جمهوری اسلامی کشته شده‌اند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸

سازمان حقوق بشر ایران روز شنبه ۲۸ آبان در گزارش آماری جدید خود شمار کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان را دست‌کم ۳۷۸ تن از جمله ۴۷ کودک و ۲۷ زن اعلام کرد و نوشت آمار کشته‌شدگان در حالی به‌ سرعت افزایش می‌یابد که مقام‌های جمهوری اسلامی از پذیرش مسوولیت قتل‌ شهروندان سر باز می‌زنند.

سازمان حقوق بشر ایران در تازه‌ترین گزارش خود تاکید کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی با شانه خالی کردن از زیر مسوولیت قتل شهروندان، آن را به «گروه‌های تروریستی و برون‌مرزی» منتسب می‌کنند.

این سازمان همچنین علیه «کارزار دروغ‌پراکنی و احتمال افزایش چنین کارزارهایی در روزهای منتهی به نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۲۴ نوامبر» هشدار داد و بر اهمیت تشکیل یک سازوکار پاسخگویی تحت نظارت سازمان ملل به عنوان راهی برای پیشگیری از کشتار بیشتر معترضان تاکید کرد.

روز ۲۴ نوامبر، نشست ویژه‌ای برای رسیدگی به کشتار معترضان در ایران و تصمیم‌گیری در مورد ایجاد یک سازوکار بین‌المللی در این باره، در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

در آستانه این رویداد، سازمان حقوق بشر ایران گزارش جدیدی از کشته‌شدگان اعتراضات منتشر و تاکید کرد: «تنها طی هفته گذشته، بیش از ۴۰ نفر در ایران به دست ماموران سرکوب‌گر کشته شدند.»

بر اساس این آمار، دست‌کم ۴۷ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که ۹ تن از این کودکان دختر و سه تن از آنان، تبعه کشور افغانستان بوده‌اند که هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت نشده است.

تلاش برای ثبت دقیق سن این کودکان ادامه دارد.

کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایران تا امروز از ۲۵ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان، تهران، آذربایجان غربی، مازندران و گیلان هستند.

سازمان حقوق بشر ایران استان‌هایی را که کشته‌ شدن معترضان در آن‌ها گزارش شده‌، به این شرح اعلام کرد: «سیستان و بلوچستان ۱۲۳ نفر، کردستان ۴۰ نفر، تهران ۴۰ نفر، آذربایجان غربی ۳۹ نفر، مازندران ۳۳ نفر، گیلان ۲۳ نفر، البرز ۱۵ نفر، کرمانشاه ۱۴ نفر، خوزستان ۹ نفر، خراسان رضوی پنج نفر، اصفهان پنج نفر، زنجان چهار نفر، آذزبایجان شرقی چهار نفر، لرستان سه نفر، مرکزی سه نفر، قزوین سه نفر، کهگیلویه و بویراحمد دو نفر، ایلام دو نفر، اردبیل دو نفر، همدان دو نفر، بوشهر دو نفر، فارس دو نفر، سمنان یک نفر، کرمان یک نفر و هرمزگان یک نفر.»

همچنین بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰ شهریور، ۳۱ شهریور و هشتم مهر (جمعه خونین زاهدان) گزارش شده‌اند.

طی ماه جاری، روز جمعه ۱۳ آبان با ثبت دست‌کم ۲۱ کشته، خون‌بارترین روز بود.

سازمان حقوق بشر ایران در ادامه این گزارش، بر «حداقلی بودن» آمار کشته‌شدگان تاکید کرد و نوشت: «تعداد گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده و هنوز موفق به تایید آن‌ها نشده، بسیار بیشتر است. بنابراین آمار واقعی کشته‌شدگان اعتراضات جاری بیش از آمار ذکر شده برآورد می‌شود.»

سازمان حقوق بشر ایران در گزارش قبلی خود در ۲۵ آبان، از کشته شدن دست‌کم ۳۴۲ تن، از جمله ۴۳ کودک و ۲۶ زن در پی سرکوب‌ها در ۲۳ استان خبر داده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید