سنتکام: حمله پهپادی جدید به یک نفتکش، بار دیگر نقش مخرب ایران را نشان می‌دهد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای درباره حمله پهپاد ساخت رژیم ایران به یک نفتکش در دریای عمان گفت این حمله هواپیمای بدون سرنشین به یک کشتی غیرنظامی در این تنگه حیاتی دریایی، بار دیگر نشانگر ماهیت بی‌ثبات‌کننده فعالیت بدخیم ایران در منطقه هست.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز اعلام کرد بر اساس بررسی اطلاعات موجود، «ما مطمئنیم» که احتمالا ایران حمله پهپادی را به نفت‌کش پاسیفیک زیرکون، متعلق به ایدان اوفر، میلیاردر اسرائیلی در سواحل عمان انجام داده است.

در همین حال، رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که مقامات این کشور برآورد می‌کنند ایران پشت حمله به نفتکش مرتبط با اسرائیل بوده، اما هدفش را مختل کردن مقدمات جام جهانی فوتبال در قطر ذکر کردند.

پیش‌تر، رسانه‌ها از حمله منتسب به جمهوری اسلامی به نفت‌کش «پاسیفیک زیرکون»، متعلق به ایدان اوفر، میلیاردر اسرائیلی در شامگاه سه‌شنبه ۲۴ آبان خبر داده بودند. این نفت‌کش در سواحل عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفته است.

نفت‌کش «پاسیفیک زیرکون»، حامل گازوییل، با پرچم لیبریا در حال حرکت بود و در زمان حمله در ۲۴۰ کیلومتری دریای عمان قرار داشت.

شرکت کشتیرانی اقیانوس آرام شرقی در بیانیه‌ای اعلام کرد آسیبی جزیی به بدنه این کشتی وارد شده است اما ریزش محموله رخ نداده و آب وارد این نفت‌کش نشده است.

مقام‌های اسرائیلی که نامشان اعلام نشده به رسانه‌ها گفته‌اند ایران پشت این حمله بوده است. وابستگان به رسانه‌های حکومتی در ایران هم از این حمله ابراز رضایت و شادمانی کرده‌اند.

مرداد ماه سال گذشته نیز اسرائیل و کشورهای غربی ایران را به حمله به کشتی مرسر استریت تحت مدیریت شرکت اسرائیلی زودیاک در دریای عرب متهم کردند.

در آن حمله از جمله ایدرین آندروود، شهروند بریتانیایی که برای شرکت امنیتی امبری بریتانیا کار می‌کرد، کشته شد.

پیش از آن نیز گزارش‌هایی درباره حمله جمهوری اسلامی به کشتی‌های اسرائیلی منتشر شده بود.

جمهوری اسلامی هم اسرائیل را به حمله به برخی از کشتی‌های ایرانی از جمله «ایران شهرکرد» متهم کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید