جمهوری آذربایجان از کشف تیم پنج نفره جاسوسی، وابسته به جمهوری اسلامی خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۴

سازمان امنیت جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای از کشف یک شبکه پنج نفره جاسوسی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران خبر داد که به اتهام «خیانت به کشور» بازداشت شده‌اند.

در این بیانیه آمده است «ظاهر عسگروف» که به‌ عنوان کاپیتان کشتی در ناوگان نفتی دریای خزر کار می‌کرد، یکی از جاسوسانی است که حین آموزش دینی در شهر قم و در ازای دریافت پول، از سوی سازمان اطلاعات ایران به کار گرفته شده است.

بر اساس این بیانیه، عسگروف در این مدت، اطلاعاتی را در مورد شرکت‌ها و نمایندگی کشورهای خارجی فعال در جمهوری آذربایجان، مکان و زمان رزمایش‌های نیروی دریایی در دریای خزر و جزییاتی از محموله‌های سکوهای نفتی را با هدف تضعیف حاکمیت و توان دفاعی جمهوری آذربایجان، در اختیار مقامات جمهوری اسلامی قرار داده است.

سازمان امنیت جمهوری آذربایجان گفته است شخصی به‌نام «النور رسول‌اف» نیز که سال ۲۰۱۸ برای مداوا به ایران رفته، با دو نماینده سازمان اطلاعاتی جمهوری اسلامی که خود را «میسه» و «دکتر» معرفی کرده بودند، ملاقات کرده و به خدمت این سازمان درآمده است.

او وظیفه داشته تا اطلاعات مختلف را در اختیار سازمان اطلاعاتی جمهوری اسلامی قرار بدهد؛ از جمله تصاویر پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین این کشور از خطوط لوله نفت و گاز در منطقه قره‌داغ باکو، تجهیزات نظامی و ارتشی، تاسیسات استراتژیک و دفاعی و ....

بر اساس این بیانیه، شهروند دیگری به‌ نام «بختیار آقازاده» هنگامی که برای تحصیلات دینی در ایران بوده، در ازای دریافت دستمزد، همکاری با سازمان اطلاعاتی جمهوری اسلامی را پذیرفته و اسنادی در مورد ماموریت کشورهای خارجی فعال در آذربایجان، روندهای سیاسی-اجتماعی در این کشور، واحدهای نظامی، محل و ماموریت آن‌ها را به سرویس‌های اطلاعاتی ایران فروخته است.

سازمان امنیت آذربایجان نام دو شهروند دیگری را که به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی دستگیر شده‌اند، «میرحافظ جعفرزاده» و «عارف رسول‌اف» اعلام کرد.

این سازمان همچنین گفت به اقدامات پیچیده عملیاتی و تحقیقاتی خود برای جلوگیری از فعالیت‌های اخلالگرانه و اطلاعاتی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد.

حدود دو هفته پیش و در اوایل نوامبر هم رسانه‌های جمهوری آذربایجان از دستگیری ۱۷عضو «یک گروه مسلح غیرقانونی تشکیل شده به وسیله ایران در خاک آذربایجان» خبر داده بودند. گروهی که بر اساس گمانه‌زنی‌ها وابسته به تیپ «حسینیون» وابسته به سپاه قدس هستند.

الهام علی‌اف، ریيس‌جمهوری آذربایجان، پیش از این از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود اعضای این تیپ را که «مرتکب جنایت علیه بنیان قانون اساسی آذربایجان شده‌اند و در فهرست تحت تعقیب بین‌المللی هستند»، به آذربایجان مسترد کنند.

تنش لفظی میان باکو و تهران از هفته گذشته بالا گرفته و سفیران دو کشور از سوی وزارت‌خانه‌‌های امور خارجه جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی احضار شدند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید