پذیرش درخواست تهران؛ محدودیت برای رسانه‌های آزاد در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۴

دولت قطر به درخواست جمهوری اسلامی مانع فعالیت آزادانه خبرنگاران ایران‌اینترنشنال برای پوشش آزادانه جام جهانی شده‌ است. ایران‌اینترنشنال قصد داشت برای پوشش رسانه‌ای جام جهانی ۲۰۲۲ با گروهی کامل شامل گزارشگران، خبرنگاران و تجهیزات تلویزیونی به کشور قطر سفر کند که مجوز آن صادر نشد.

با وجود اینکه فیفا برای سه خبرنگار ایران‌اینترنشنال آیدی کارت صادر کرده است اما مرکز رسانه‌ای قطر برای این سه نفر و همچنین سایر خبرنگاران ایران‌اینترنشنال تا زمان انتشار این گزارش، آیدی کارت صادر نکرده است.

در کارشکنی‌ دیگری، ویزای ورود به قطر یکی از خبرنگاران ایران‌اینترنشنال که از دو ماه پیش صادر شده بود نیز بدون اطلاع قبلی و اعلام هیچ دلیلی، باطل اعلام شد.

با وجود پیگیری‌های مرتب ایران‌اینترنشنال، مقام‌های قطری پاسخ روشنی به رد درخواست خبرنگاران ایران‌اینترنشنال نداده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران، یک‌شنبه هشتم آبان، نگرانی حکومت جمهوری اسلامی را از پوشش آزادانه اخبار مرتبط با تیم ملی فوتبال ایران در جریان جام جهانی قطر ابراز کرد و در جلسه هیات دولت، به وزارت امور خارجه دستور داد در تعامل با مسوولان قطری، در این رویداد مهم ورزشی از بروز مشکلات احتمالی برای جمهوری اسلامی پیشگیری کند.

از سوی دیگر در روزهای اخیر و پس از تهدید خبرنگاران تلویزیون ایران‌اینترنشنال از سوی سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، برخی رسانه‌ها و اکانت‌های وابسته به نهادهای امنیتی در شبکه‌های اجتماعی، شروع به تهدید خبرنگاران تلویزیون ایران‌اینترنشنال -در مورد سفر به قطر- کردند.

روزنامه فرهیختگان هم در شماره پنج‌شنبه ١٩ آبان ماه خود به طور علنی خبرنگاران ایران‌اینترنشنال را تهدید به ربایش کرد.

همه این کارشکنی‌ها از سوی مسوولان قطری و تهدیدها از سوی حکومت جمهوری اسلامی نشان می‌دهد دولت قطر به درخواست جمهوری اسلامی قصد دارد مانع پوشش خبری آزادانه اخبار مرتبط با تیم ملی فوتبال ایران در رسانه‌های آزادی همچون تلویزیون ایران‌اینترنشنال شود.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید