ابراز نگرانی سازمان حقوق بشر ایران از امکان اعدام برخی بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

سازمان حقوق بشر ایران از احتمال اعدام برخی معترضان بازداشت شده در جریان خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد و از جامعه جهانی خواست با واکنش به موقع، مانع از بروز چنین جنایتی شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، برخی بازداشت‌شدگان خیزش اخیر به اتهام «آتش زدن سطل آشغال» به «محاربه» متهم شده‌اند که می‌تواند برای آنان مجازات اعدام به دنبال داشته باشد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «اعدام مهم‌ترین ابزار حکومت برای سرکوب است. جامعه جهانی باید به حکومت ایران هشدار دهد که اعدام معترضان برایش عواقب سنگینی خواهد داشت.»

بر اساس گزارش این سازمان، در بسیاری از دادگاه‌های نمایشی که در روزهای اخیر برگزار شده‌اند، متهمان بدون رعایت ضوابط اولیه دادرسی عادلانه و در حالی که محروم از وکیل انتخابی بودند، با اتهام‌هایی نظیر «محاربه و افساد فی الارض» روبه‌رو شدند.

از جمله سهند نور محمدزاده، به «محاربه از طریق ایجاد حریق در سطل آشغال» و ابوالفضل مهری حسین‌ حاجی‌لو و منوچهر مهمان‌نواز نیز به «محاربه از طریق حریق عمدی وسایل عمومی» متهم شده‌اند.

همچنین سعید شیرازی به «افساد فی الارض از طریق تحریک و تشویق گسترده مردم به ارتکاب جرایم‌ علیه امنیت کشور و اخلال شدید در نظم» متهم شده است.

محمد قبادلو نیز به «زدن عمدی خودرو به ماموران موتوری نیروی انتظامی» متهم و در دادگاه او اعلام شد که یک مامور نیروی انتظامی بر اثر اصابت خودروی او، کشته شده است.

با این حال امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، در توییتی نوشت که در ویدیوی منتشر شده در «سایت شهدای ناجا» درباره کشته شدن این مامور نیروی انتظامی، «تصویری از حادثه نشان داده می‌شود که منطبق با روایت دستگاه قضایی نیست».

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، همچنین ماهان صدرات مدنی (مرنی) به «محاربه از طریق کشیدن چاقو» و «آتش زدن موتورسیکلت»، سامان یاسین (صیدی) به «محاربه از طریق کشیدن کلت کمری و شلیک سه تیر» و محمد بروغنی به «محاربه از طریق کشیدن قمه» متهم شده‌اند.

محسن رضازاده قراقلو نیز «به ساخت اقلام انفجاری از نوع کوکتل مولوتوف» متهم شده است.
سازمان حقوق بشر ایران تاکید کرد که ممکن است افراد بیشتری در خطر اعدام باشند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید