رویترز: ایران با سفر مقامات آژانس بین‌المللی اتمی برای بررسی ابهامات باقی‌مانده موافقت کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به مشاهده رویترز رسیده، جمهوری اسلامی موافقت کرده مقام‌های این نهاد در ماه جاری میلادی برای دریافت پاسخ در زمینه سوالات معطل‌مانده آژانس به ایران سفر کنند.

طبق این گزارش، مقام‌های آژانس به دنبال توضیح ایران درباره بقایای مواد هسته‌ای مشکوک در سه سایت هسته‌ای ایران هسستند.

به گزارش رویترز، در یکی از دو گزارش محرمانه‌ای که آژانس پنج‌شنبه برای کشورهای عضو ارسال کرد، آمده است: «آژانس مجددا به ایران تاکید کرده که در این نشست انتظار دارد از ایران توضیحات فنی معتبری در مورد موضوعاتی از جمله دسترسی به اماکن و مواد و همچنین نمونه‌برداری در صورت لزوم دریافت کند.»

از سوی دیگر، پولیتیکو به نقل از یک دیپلمات ارشد گزارش داد که در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، احتمالا قطعنامه‌ای در انتقاد به رفتار ایران در عدم همکاری مناسب با این سازمان تصویب خواهد شد.

از سوی دیگر، رافائل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به اظهارات مقامات سپاه پاسداران درباره ساخت موشک‌های بالستیک هایپرسونیک گفت: «این اظهارات نگرانی‌ها و توجه افکار عمومی را نسبت به برنامه هسته‌ای ایران افزایش می‌دهد.»

پیش‌تر در روز چهارشنبه، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که جمهوری اسلامی در نشست وین درباره برنامه هسته‌ای خود هیچ چیز جدیدی ارائه نکرده است اما مذاکرات در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

او همچنین گفت که گزارش مذاکرات با ایران پس از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته بعد ارائه خواهد شد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که آژانس پس از قطع دسترسی‌هایش قادر نبوده «برخی از عناصر ملموس در برنامه اتمی ایران» را ثبت کند.

با این حال سعید ایروانی، نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل متحد، سخنان مدیر کل آژانس را رد کرد و گفت که هیچ مساله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد.

حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز ۱۱ آبان از سفر هیاتی از ایران برای آغاز گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین خبر داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما پیش از این چندین بار اعلام کرده که پاسخ ایران درباره سایت‌های مشکوکش قانع کننده نبوده است.

خبرگزاری رویترز روز ۱۶ شهریور بر اساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران با خلوص ۶۰ درصد، به ۵۵ کیلوگرم رسیده است که در صورت غنی‌سازی با خلوص‌ بالاتر، از میزان لازم برای تولید بمب اتمی بیشتر است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید