به راه افتادن کارزاری برای فریاد زدن نام «مهسا امینی» در مسابقات جام جهانی فوتبال

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

در آستانه مسابقات جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، کارزاری به راه افتاده است که از تماشاگران این رویداد بزرگ ورزشی می‌خواهد با فریاد زدن نام «مهسا امینی» در این مسابقات، صدای جنبش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی را به گوش جهان برسانند.

این کارزار از تماشاگران فوتبال خواسته است در هر بازی و مسابقه‌ای که به استادیوم‌ها می‌روند، در دقیقه ۲۲ که یادآور سن مهسا امینی است، نامش را صدا بزنند.

آغازگر این کارزار نگین شیرآقایی، روزنامه‌نگار است.

در روزهای گذشته، حرکت‌های اعتراضی و نمادینی نیز از سوی ورزشکاران در مسابقات ورزشی در حمایت از خیزش انقلابی در ایران، شکل گرفته است.

از جمله در مراسم آغاز دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران با نیکاراگوئه، اغلب بازیکنان ایرانی در همخوانی سرود جمهوری اسلامی شرکت نکرده و سرهایشان را پایین انداختند.

اقدام مشابهی که بازیکنان تیم‌های فوتبال ساحلی و واترپلو هم پیش از این انجام داده بودند.

در روزهای گذشته، امیررضا خادم، قهرمان سابق کشتی و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، در واکنش به بیانیه فدراسیون فوتبال مبنی بر برخورد با قهرمانان فوتبال ساحلی، با یادآوری واقعه «قدرت سیاه» که به وسیله دو ورزشکار سیاه‌پوست آمریکایی در واکنش به نژادپرستی در آمریکا در المپیک ۱۹۶۸ رقم خورد (تامی اسمیت و جان کارلوس که به ترتیب موفق به کسب مدال طلا و برنز در رشته دوی ۲۰۰ متر شدند، در حالی روی سکو رفتند که در هنگام پخش سرود ملی آمریکا، روی خود را از پرچم این کشور برگردانده و با مشت گره‌ کرده‌ و برافراشته، بر بالای سر سکوت کردند)، پستی در اینستاگرام شخصی‌اش منتشر کرد.

قهرمان کشتی جهان در این پست نوشت: «توجه مسوولان فدراسیون فوتبال را جلب می‌کنم به قانون اساسی که به صراحت اجازه ابراز اعتراض را به مردم می‌دهد و این جوانانِ قهرمان نیز در جهت حمایت از "اعتراضات مدنی" بخش قابل توجهی از مردم کشورشان اقدام به حرکتی نمادین و به دور از هر گونه خشونت کرده‌اند.»

خادم در پایان نوشت: «چه‌طور هر کجا که سخن از ورود ناظر و قانون و ... خارجی و بین‌المللی می‌شود، مسوولان مخالفت کرده و اصرار بر تبعیت از قوانین و اصول داخلی دارند. پس حالا هم شاید بهتر باشد، به قوانین خودمان رجوع کرده و ورزشکارانمان را آزار ندهیم!»

تازه‌ترین خبرها

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
ارتش سری

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید