دو برادر ایرانی‌تبار در سوئد به جاسوسی برای روسیه متهم شدند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

پیمان و پیام کیا، دو برادر ایرانی‌ الاصل که آبان سال گذشته خبر بازداشت آنان منتشر شد، به جاسوسی برای روسیه متهم شده‌اند. پیش از این رسانه‌های سوئد اتهام این دو برادر را جاسوسی برای ایران ذکر کرده بودند.

دادستان‌های سوئد این دو برادر را به ارائه اطلاعات محرمانه به سرویس اطلاعات نظامی روسیه در ۱۰ سال گذشته متهم کردند.

این دو برادر در ایران متولد شده‌اند اما از کودکی در سوئد بوده‌اند و متهم‌اند از ماه مارس سال ۲۰۱۱ تا زمان دستگیریشان در سال گذشته میلادی، جاسوسی می‌کرده‌اند.

در صورت اثبات اتهام جاسوسی، ممکن است حکم سنگینی چون حبس ابد برای این دو برادر صادر شود.

روابط ایران و سوئد در سال‌های اخیر به دلیل زندانی بودن احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی در تهران به اتهام جاسوسی و صدور حکم اعدام برای او و همچنین برگزاری دادگاه حمید نوری، معاون دادیار سابق زندان گوهردشت در سوئد به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در ایران در سال ۶۷ و صدور حکم حبس ابد برای او، پرتنش شده است.

در همین حال پیش از این گمانه‌زنی‌هایی درباره تلاش جمهوری اسلامی برای مبادله حمید نوری با احمدرضا جلالی، یا استفان کوین گیلبرت و سیمون کاسپر براون، دو شهروند سوئدی که در ایران به اتهام قاچاق مواد مخدر زندانی هستند، مطرح شده است.

پر لیندکویست، دادستان کل واحد امنیت ملی سوئد، اعلام کرد که این پرونده شامل موضوعات بسیار حساس است و نمی‌توان درباره جزیيات آن اظهار نظر کرد.

پیمان کیا ۴۲ ساله، سابقه کار در ارتش سوئد و همچنین پلیس امنیت این کشور را دارد و پیام، برادر ۳۵ ساله او نیز مدتی برای سازمان امنیت سوئد کار ‌کرده است.

هر دو برادر اتهامات وارد شده را رد کرده‌اند.

در سال‌های اخیر و به خصوص پس از حمله روسیه به اوکراین و درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو، تنش بین این دو کشور و روسیه افزایش یافته است.

پوشش ویژه
خبر ورزشی
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید