گروسی: پیشرفتی در مذاکرات نداشتیم؛ تهران: هیچ مساله‌ای درباره توافقات پادمانی وجود ندارد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

همزمان با اظهارات مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره عدم پیشرفت مذاکرات با جمهوری اسلامی، نورنیوز، سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، همزمانی حمله به کاروان سوخت ایران و سخنان وزیر دفاع اسرائیل درباره حمله به تاسیسات اتمی ایران را با یکدیگر مرتبط دانست.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که جمهوری اسلامی در نشست وین درباره برنامه هسته‌ای خود هیچ چیز جدیدی ارائه نکرده است اما مذاکرات در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

او همچنین گفت که گزارش مذاکرات با ایران پس از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته بعد ارائه خواهد شد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که آژانس پس از قطع دسترسی‌هایش قادر نبوده «برخی از عناصر ملموس در برنامه اتمی ایران» را ثبت کند.

با این حال سعید ایروانی، نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل متحد، سخنان مدیر کل آژانس را رد کرد و گفت که هیچ مساله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد.

حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز ۱۱ آبان از سفر هیاتی از ایران برای آغاز گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین خبر داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما پیش از این چندین بار اعلام کرده که پاسخ ایران درباره سایت‌های مشکوکش قانع کننده نبوده است.

از سوی دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار بازدید از یک مکان در اطراف شهرضای اصفهان و یک مکان در نزدیکی تهران شده است.

بنا بر گمانی‌زنی‌ها، یکی از این دو محل منطقه‌ای در تورقوزآباد در جنوب تهران است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌‌وزیر پیشین اسرائیل، در نشست سازمان ملل در سال ۹۷ از آن سخن گفت.

خبرگزاری رویترز روز ۱۶ شهریور بر اساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران با خلوص ۶۰ درصد، به ۵۵ کیلوگرم رسیده است که در صورت غنی‌سازی با خلوص‌ بالاتر، از میزان لازم برای تولید بمب اتمی بیشتر است.

همزمان با اظهارات مقام‌های تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، گفت این کشور توانایی انجام عملیات علیه تاسیسات اتمی در ایران را دارد و تاکید کرد که اسرائیل باید به تقویت این توانایی ادامه دهد.

وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه گفت: «ما به آمادگی دست یافته‌ایم، قابلیت‌های (بیشتری) داریم که در حال توسعه آن هستیم و فرآیندهای بلندمدتی داریم که نمی‌خواهم در مورد آن‌ها توضیح بیشتری بدهم.»

در همین حال سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، اعلام کرد که حمله به کامیون‌های حامل سوخت ارسالی ایران برای لبنان در مرز عراق با سوریه، آتش‌سوزی مهیب در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای در شرق دیمونا در اسرائیل و سخنان وزیر دفاع اسرائیل، با یکدیگر مرتبط هستند.

این سایت در عین حال توضیحی درباره دلیل مرتبط دانستن این موضوعات نداد.

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید