سفر دبیر شورای امنیت ملی روسیه به تهران؛ نگرانی شرکت بمباردیه کانادا درباره پهپادهای ایران

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸

در حالی که نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران سفر کرده، شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز بریتانیا از تبادل تسلیحاتی میان دو کشور گزارش داده و یک شرکت کانادایی نیز درباره به‌کارگیری موتورهای ساخت خود در پهپادهای ایرانی ابراز نگرانی کرده است.

شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز بریتانیا به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که روسیه پذیرفته در قبال دریافت پهپادهای ایرانی، بقایای تسلیحات آمریکایی و اروپایی را که در جریان جنگ اوکراین به دست نیروهای روسی می‌افتد، به ایران بفرستند.

به گفته اسکای‌نیوز، جمهوری اسلامی ممکن است بکوشد با مهندسی معکوس، تسلیحاتی مشابه این تسلیحات غربی بسازد و در جنگ‌های آینده از آن‌ها استفاده کند.

نورنیوز، نزدیک به شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی، در واکنش به این خبر، «تبادل مخفیانه تجهیزات نظامی میان ایران و روسیه» را تکذیب کرد و مدعی شد: «چنین خبری صرفا با هدف درگیر کردن ایران در جنگ اوکراین منتشر شده است.»

این وب‌سایت همچنین گزارش‌ها از ورود یک هواپیمای نظامی روسیه به تهران در مرداد ماه سال جاری به‌طور مخفیانه و برای تبادل تجهیزات غربی با پهپادهای تولید ایران به تهران را رد کرد.

این در حالی است که یک شرکت کانادایی نسبت به استفاده جمهوری اسلامی از موتورهای ساخت این شرکت در پهپادهای جنگی ساخت ایران معترض شد.

شرکت بمباردیه اعلام کرد موتورهایش برای هواپیماهای غیرنظامی طراحی شده است.

این اعتراض در شرایطی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی پذیرفته است تعدادی پهپاد برای روسیه ارسال کرده.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، به تازگی اعتراف کرد جمهوری اسلامی به روسیه پهپاد داده اما ادعا کرد این پهپادها تعداد کمی بوده و پیش از شروع تهاجم روسیه به اوکراین، به روسیه داده شده است.

یک روز پس از اظهارات امیرعبداللهیان درباره ارسال پهپاد به روسیه، رییس‌جمهوری اوکراین، جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی متهم کرد و از وجود شواهدی خبری داد که نشان می‌دهند نیروهای جمهوری اسلامی به روس‌ها در زمینه استفاده از پهپادهای ساخت ایران آموزش می‌دهند.

ولودیمیر زلنسکی در تازه‌ترین سخنرانی خود جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی متهم کرد و گفت نیروهای اوکراینی «هر روز دست‌کم ۱۰ پهپاد ایرانی» را ساقط می‌کنند.

مداخله ایران در جنگ اوکراین در حالی است که علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه ۱۸ آبان در دیدار با همتای روس خود مدعی شد: «ایران از هر گونه ابتکاری بر پایه گفت‌وگو که منجر به آتش‌بس و صلح بین روسیه و اوکراین شود استقبال و حمایت نموده و آماده نقش‌آفرینی برای پایان جنگ است.»

این در حالی است که سفیر پیشین جمهوری اسلامی در روسیه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا گفت اگر تهران در ورود به جنگ اوکراین از طریق فروش تسلیحات به روسیه منفعتی نبرد، به نظر می‌رسد مغلوب یک «عملیات فریب از جانب روسیه» شده باشد.

نعمت‌الله ایزدی در این زمینه گفت: «جنگ اوکراین ارتباطی با برجام نداشت اما وقتی این توافق و مذاکرات مرتبط با آن به موضوع فروش پهپادها به روسیه گره می‌خورد، منافع ملی ما را هدف قرار داده که باید در این مساله از مقام‌های روسیه طلبکار باشیم که ما را در جنگ اوکراین دخیل کرده‌اند.»

خبر ورزشی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید