مجله اشپیگل: اتحادیه اروپا گسترش تحریم‌های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی را بررسی می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

به گزارش مجله اشپیگل، آلمان و هشت کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا قصد دارند تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات گسترش دهند.

طبق گزارش اشپیگل، بسته تحریمی حاوی ۳۱ پیشنهاد است و شانس زیادی وجود دارد که این بسته در نشست بعدی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در۲۳ آبان‌ماه تصویب شود.

هفته گذشته نیز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به اینکه مقام‌های ایرانی به‌ طور سیستماتیک اعتراضات مسالمت‌آمیز را سرکوب می‌کنند، گفت این اتحادیه به زودی تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعلام خواهد کرد.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان نیز دوشنبه، نهم آبان، «خشونت نامتناسب نیروهای امنیتی» جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران را محکوم کرد و ضمن اعلام حمایت از مردم ایران، گفت اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی است.

با توجه به اینکه آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان اعلام کرده این کشور و اتحادیه اروپا در حال بررسی چگونگی قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند، ممکن است یکی از گزینه‌های پیش‌رو برای آلمان و اتحادیه اروپا، تحریم سپاه پاسداران باشد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این اظهارات بائربوک گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی است و چنین اقدامی کاملا غیرقانونی است.»

اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر در دو نوبت، تحریم‌هایی را به دلیل سرکوب خیزش مردمی به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و همچنین ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه، علیه تهران وضع کرده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید