جمعه‌های اعتراض در سیستان و بلوچستان؛ چهلم چهار جوان کشته‌شده و به خیابان‌ آمدن معترضان

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۱۳

در هفتمین هفته از خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، معترضان در زاهدان، سراوان، خاش و ...، با سر دادن شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی به خیابان‌ها آمدند. عوامل سرکوب جمهوری اسلامی به سوی معترضان تیراندازی کردند. وضعیت در خاش بحران‌زده است و چندین تن کشته و زخمی شده‌اند.

روز جمعه ۱۳ آبان همچون جمعه‌های پیشین، مردم زاهدان پس از نماز جمعه این شهر دست به تظاهرات زدند. عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نماز جمعه این شهر خواستار برگزاری رفراندوم شد و از اعدام و اعتراف اجباری انتقاد کرد.

از سوی دیگر، امروز مصادف با مراسم چهلم کنعان آقایی، محمدحسن ترکمان، شیرین علیزاده و محمود کشوری بود که در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

روز ۱۳ آبان همچنین دهمین سالگرد کشته شدن ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس، در بازداشتگاه پلیس فتا است.

بنیاد ستار بهشتی اعلام کرد در سالروز کشته شدن او، ماموران وزارت اطلاعات و لباس شخصی به گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی حمله کرده‌اند.

اعتراضات در استان اصفهان

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد ماموران لباس شخصی و انتظامی مسلح به مراسم چهلم شیرین علیزاده حمله کرده، به حاضران توهین کردند و خواستار ناتمام رها کردن مراسم چهلم شدند.

ماموران مسلح حکومت به سوی خانواده علیزاده،‌ تیر ساچمه‌ای شلیک و دست‌کم سه‌ تن از آن‌ها را مجروح کردند.

ساعاتی پیش از این، نیروهای امنیتی در این مراسم به سوی مردم نیز تیراندازی کرده بودند.

شیرین علیزاده، زن ۳۶ ساله اصفهانی، روز سی و یکم شهریور ماه در شمال ایران، در حالی که در خودروی شخصی خود با تلفن همراه از اعتراضات فیلم می‌گرفت، هدف گلوله قرار گرفت و مقابل چشمان فرزندش که بر صندلی عقب خودرو نشسته بود، کشته شد.

مردم معترضی که در این مراسم حضور داشتند، شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» سر دادند.

«هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» از دیگر شعارهای مردم معترض در باغ رضوان بود.

صبح امروز ویدیوهای ارسال شده به ایران‌اینترنشنال نشان داد که ماموران امنیتی ورودی «باغ رضوان» اصفهان را بسته بودند تا مانع برگزاری مراسم شوند.

شاهین‌شهر

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مردم در شاهین‌شهر در مراسم چهلم محمدحسن ترکمان شعارهایی چون «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده» و «حکومت جوان‌کش نمی‌خوایم نمی‌خوایم» سر دادند.

ساعاتی قبل اما هنگامی که مردم قصد ورود به مراسم چهلم ترکمان را داشتند ماموران امنیتی از ورود آنان به «بهشت معصومه» برای حضور بر سر مزار این کشته شده خیزش سراسری جلوگیری کردند.

اعتراضات در سیستان و بلوچستان

مردم در شهرهای سیستان و بلوچستان از جمله سراوان، زاهدان، راسک و خاش، پس از نماز جمعه در خیابان‌ها راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

معترضانی که در زاهدان به خیابان‌ها آمدند، شعار «مرگ بر سپاهی» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

«از زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران»، «از زاهدان تا کردستان، جانم فدای ایران» و «می‌کشم می‌کشم، آنکه برادرم کشت» از دیگر شعارهای مردم معترض در زاهدان است.

خاش

تصاویر منتشر شده از خاش حاکی از به آتش‌ کشیده شدن یک خودروی نیروی انتظامی در مقابل فرمانداری این شهرستان است.

کمپین فعالان بلوچ ضمن انتشار تصاویری از کشته شدن چندین نفر از مردم در خاش بر اثر تیراندازی ماموران امنیتی خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در این شهر از ساختمان فرمانداری به سمت مردم معترضی که مقابل فرمانداری تجمع کرده بودند، تیراندازی کردند.

در پی مجروح شدن تعدادی از مردم در خاش بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی، گروهی از مردم مقابل اورژانس تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مردم در خاش به کیوسک نیروی انتظامی حمله کردند. معترضانی که در این شهر دست به تجمع زدند، شعارهایی از جمله علیه خامنه‌ای سر دادند.

راسک

مردم در شهر راسک هم تجمع کردند و جاده ترانزیتی شهرستان سرباز به چابهار را بستند.

سراوان

مردم سراوان نیز همچون دیگر شهرهای استان سیستان و بلوچستان، پس از نماز جمعه این شهر دست به تجمع زدند و شعار «خامنه‌ای سرنگونه» سر دادند.

نیروهای امنیتی به سمت مردم در مسجد نور گاز اشک‌آور و گلوله شلیک کردند.

اعتراضات در البرز

خانواده و بستگان کنعان آقایی،‌ از کشته‌شدگان اعتراضات در کرج، روز جمعه ۱۳ آبان با حضور بر سر مزار او در «بهشت سکینه» این شهر، در چهلمین روز جان باختنش عزاداری کردند.

ماموران امنیتی اما با استقرار در محل و ایجاد جو امنیتی، از خانواده آقایی خواستند محل را ترک کنند.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید