رسانه‌های اسرائیل: نتانیاهو قصد دارد فورا مذاکرات تشکیل دولت را آغاز کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۲

در حالی که شمارش آرای نهایی انتخابات اسرائیل همچنان ادامه دارد، رسانه‌های این کشور می‌گویند بنیامین نتانیاهو قصد دارد فورا مذاکرات تشکیل دولت را آغاز کند و تا پیش از پایان ماه نوامبر به دفتر نخست‌وزیری بازگردد.

قرار است نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اسرائیل روز پنج‌شنبه ۱۲ آبان اعلام شود.

بر اساس نتایجی که تاکنون اعلام شده، حزب لیکود و دیگر احزاب هم‌پیمان نتانیاهو خواهند توانست با به دست آوردن اکثریت کرسی‌های پارلمان، دولت ائتلافی آینده اسرائیل را تشکیل دهند.

همزمان، واکنش‌های جهانی به نتایج انتخابات اسرائیل ادامه دارد. حسین طائب، مشاور فرمانده سپاه پاسداران و رییس سابق سازمان اطلاعات سپاه، به خبرگزاری ایلنا گفت بازگشت نتانیاهو به قدرت، روابط اسرائیل با ایالات متحده را دچار چالش خواهد کرد.

از سوی دیگر، رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابعی می‌گویند اگر ایتامار بنگویر، رهبر حزب اقتدار یهودی در دولت جدید پست وزارت بگیرد، واشینگتن احتمالا با او هیچ تعاملی نخواهد داشت.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه ۱۱ آبان در یک کنفرانس خبری ابراز امیدواری کرد دولت جدید به مبانی جامعه‌ای باز و دموکراتیک احترام گذاشته و بردباری و احترام به حقوق اقلیت‌ها را سرلوحه کار خود قرار دهد.

همزمان، شماری از سازمان‌های یهودی آمریکا مانند کنگره یهودیان آمریکا، جنبش یهودیت تجدیدنظر‌ طلب و نیز جی استریت، نسبت به قدرت رسیدن ایتامار بنگویر در اسرائیل هشدار دادند. بنگور از چهره‌های راست افراطی در اسرائیل است.

در ترکیه هم رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری، گفت که صرف‌نظر از نتایج انتخابات در اسرائیل، آنکارا همچنان مصمم است روند بهبود روابط خود با اسرائیل را ادامه دهد.

نتایج اولیه نشان می‌دهد پس از شمارش ۹۷ درصد آرا در انتخابات پارلمانی اسرائیل، احزاب اپوزیسیون به رهبری نتانیاهو توانستند ۶۵ کرسی در کنست را حفظ کنند که ۳۱ کرسی از آن به حزب «لیکود» تعلق دارد.

این نتایج به نخست‌وزیر سابق اکثریت مطلق در کنست را برای تشکیل دولت آینده اسرائیل خواهد داد.

انتخابات روز سه شنبه پنجمین انتخابات اسرائیل در کمتر از چهار سال گذشته بود. این انتخابات با مشارکت ۷۱/۳ درصدی رای‌دهندگان مواجه شد که بالاترین میزان در ۲۰ سال گذشته است.

پیش‌بینی می‌شود حزب «یش عتید» به رهبری یائیر لاپید، نخست وزیر فعلی، ۲۴ کرسی به دست آورد، حزب «وحدت ملی» به رهبری بنی گانتز، وزیر دفاع، ۱۲ کرسی و حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی، پنج کرسی.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید