ادامه تجمعات در دانشگاه‌ها و مدارس و فراخوان‌های دانشجویی برای تحصن و تحریم کلاس‌های درس

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۱

در ادامه خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، دانشجویان و دانش‌آموزان در تعدادی از دانشگاه‌ها و مدارس تجمع کردند. فراخوان‌هایی نیز برای تحصن و تحریم کلاس‌های درس از سوی دانشجویان منتشر شد.

دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعارهایی از جمله «نگید آخر کاره، آبان ادامه داره» سر دادند.

در دانشگاه صنعتی اصفهان نیز دانشجویان تجمع کردند و شعار دادند: «مرگ بر دیکتاتور!»

روز چهارشنبه ۱۱ آبان همچنین تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله دانشگاه بهشتی و دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تحصن کردند.

دانشجویان و استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در بیمارستان هزار تختخوابی تهران تجمع کردند و شعارهایی از جمله «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

در همین حال گروهی از پزشکان در نشستی در سازمان نظام پزشکی به مواردی از جمله استفاده نیروهای امنیتی از آمبولانس برای حمل نیرو و تغییر محتوای پرونده پزشکی مجروحان و کشته‌شدگان اعتراضات به وسیله نیروهای امنیتی اعتراض کردند.

پزشکان حاضر در نشست سازمان نظام پزشکی همچنین خواستار وارد نشدن نیروهای امنیتی به مراکز درمانی، آزادی بازداشت‌شدگان، رفع تهدیدها و محدودیت‌ها علیه دانشجویان پزشکی و پایان دادن به سرکوب کادر درمان شدند.

روز چهارشنبه اما نیروهای امنیتی به دانشجویان دانشگاه پیام‌ نور مریوان حمله کردند.

همزمان با ادامه اعتراضات، دانشجویان دانشگاه آزاد تهران غرب هم در بیانیه‌ای اعلام کردند کلاس‌های درس را تحریم کرده و از دیگر دانشجویان و اساتید خواستند در کنار آن‌ها بایستند.

آنان تاکید کردند: «بی‌تفاوتی نسبت به کشتار، ‌ دستگیری و اخراج دانشجویان، توهین به آینده‌سازان کشور است.»

در همین حال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کردند اعتصاب کرده و در کلاس‌های درس و بیمارستان‌ها حضور پیدا نمی‌کنند.

آنان تاکید کردند: «سکوت امروز هر کدام از ما دست‌درازی و وقاحت مسوولان را در پی خواهد داشت.»

دانشجویان دانشگاه آزاد رشت هم در فراخوانی اعلام کردند کلاس‌ها را تحریم کرده و شهریه نیز پرداخت نخواهند کرد.

دانشجویان دانشگاه گیلان نیز در نامه‌ای خطاب به استادان و کارکنان دانشگاه نوشتند: «شرافت را بر منفعت و حق را بر باطل ترجیح ندهید و اگر سکوت کرده‌اید سکوت خود را پایان داده و ظلم ستمگر را توجیه نکنید و به ما دانشجویان آزادی‌خواه ملحق شوید.»

روز چهارشنبه اما دانش‌آموزان هم در تعدادی از شهرها از جمله تهران، شیراز، اصفهان، کرج و مریوان، پس از تعطیلی مدارس شعار «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» سر دادند.

در همین حال علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با تعدادی از دانش‌آموزان، خیزش مردمی علیه جهموری اسلامی و شخص خود را «جنگ ترکیبی» خواند و حضور نوجوانان در اعتراضات را بر اثر «بی‌دقتی» و «احساسی» دانست و گفت: «این‌ها بچه‌های خودمان هستند و ما با این‌ها بحثی نداریم.»

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید