افزایش آمار کشته‌شدگان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی به دست‌کم ۲۷۷ تن از جمله ۴۰ کودک

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۱

سازمان حقوق بشر ایران در تازه‌ترین آماری که از کشته‌شدگان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی منتشر کرد و تا روز ۱۰ آبان را شامل می‌شود، از افزایش تعداد کشته‌شدگان به دست‌کم ۲۷۷ تن از جمله ۴۰ کودک و ۲۴ زن خبر داد.

در تازه‌ترین آمار سازمان حقوق بشر ایران، بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰ شهریور، ۳۱ شهریور و هشت مهر (جمعه خونین زاهدان) گزارش شده‌ و طی هفته گذشته نیز، روز پنج‌شنبه پنجم آبان ماه با ثبت دست‌کم ۱۲ کشته، خون‌بارترین روز بود.

در بخش «تفکیک استانی» این گزارش، کشته‌شدگان از ۲۲ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، تهران، کردستان و گیلان بوده‌اند.

همچنین استان‌هایی که کشته‌شدن معترضان در آن‌ها گزارش شده‌، شامل سیستان و بلوچستان ۱۰۱ نفر، مازندران ۳۳ نفر، تهران ۲۸ نفر، کردستان ۲۴ نفر، گیلان ۲۱ نفر، آذربایجان غربی ۲۰ نفر، کرمانشاه ۱۳ نفر، البرز هفت نفر، خراسان رضوی چهار نفر، اصفهان چهار نفر، زنجان چهار نفر، لرستان دو نفر، مرکزی دو نفر، قزوین دو نفر، کهگیلویه و بویراحمد دو نفر، آذربایجان شرقی دو نفر، اردبیل دو نفر، ایلام دو نفر، بوشهر یک نفر، سمنان یک نفر، خوزستان یک نفر و همدان یک نفر هستند.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین نسبت به وضعیت بازداشت‌شدگان و صدور احکام سنگین، از جمله احتمال صدور احکام اعدام برای آنان، هشدار داد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این زمینه گفت: «حکومت به جای تسلیم در برابر خواسته‌های قانونی مردم، به سرکوب بیشتر و بر پا کردن دادگاه‌های نمایشی روی آورده است. اتهامات و احکام این دادگاه‌ها هیچ اعتبار قانونی‌ای ندارند و هدفشان فقط اعمال خشونت بیشتر و ارعاب مردم است.»

بر اساس اعلام رسانه‌های ایران، تاکنون برای ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر، کیفرخواست «محاربه» و «فساد فی الارض» صادر شده که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام شود.

سازمان حقوق بشر ایران تاکید کرد شواهد بسیاری نشان می‌دهد مقامات جمهوری اسلامی قصد دارند از صدور و حتی اجرای مجازات اعدام در آینده، به عنوان ابزاری برای سرکوب و ارعاب گسترده مخالفان استفاده کنند.

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید