خیزش انقلابی در دانشگاه‌های ایران در روز ۱۰ آبان؛ تجمع و تحصن دانشجویان ادامه دارد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۰

اعتراضات و تحصن‌های دانشجویی در دومین ماه از خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد. دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف سراسر کشور با وجود تهدید و ارعاب نهادهای سرکوبگر، روز سه‌شنبه ۱۰ آبان نیز به اعتراضات خود ادامه دادند و تجمع‌ اعتراضی برگزار کردند.

روز ۱۰ آبان، دانشگاه‌های تهران، بهشتی، شریف، الزهرا، امیرکبیر، خوارزمی، علامه، شهید مدنی آذربایجان، آزاد تهران شمال، آزاد واحد شرق، آمل، کرمانشاه، صنعتی اصفهان، یزد، خبرنگاران مشهد و ...، شاهد تحصن دانشجویانی بودند که شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند.

دانشجویان دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تهران در راهروهای دانشکده تحصن کرده و آهنگ «برای»را هم‌خوانی کردند.

دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تجمع کردند و شعار دادند: «نه این وری نه اون وری،‌ استاد بگو کدوم وری؟ ...»

تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در جریان اعتراض به عدم پاسخگویی رییس دانشگاه درباره دانشجویان تعلیق‌شده، دیوارهای ساختمان ریاست دانشگاه را مملو از شعارهای اعتراضی کردند.

در پی عدم حضور و پاسخگویی حسن قدسی‌پور، رییس دانشگاه امیرکبیر تهران به دانشجویان معترض به احکام کمیته انضباطی، تعلیق و فشار به هم‌کلاسی‌هایشان، دانشجویان با ورود به ساختمان ریاست، آن را تصرف کرده و با شعار «ریاست بی‌عرضه، استعفا استعفا»، جلسه رییس دانشگاه را به هم زدند.

پیش از این مسوولان دانشگاه امیرکبیر با کشیدن نرده‌های بلند در مسیر ورود به ساختمان مدیریت، مانع نزدیک شدن دانشجویان به این ساختمان شده بودند.

دانشجویان دانشکده مواد این دانشگاه هم در اعتراض به بازداشت و ممنوع‌الورود شدن دانشجویان، تحصن کردند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان با شعار «حرف، تهدید، نصیحت، دیگر اثر ندارد» تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران واحد علوم و تحقیقات با شعار «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی» تجمع کردند.

این دانشجویان در تجمع خود شعار دادند: «بسیجی جیره‌خور،‌ آخرشه خوب بخور ...»

دانشجویان دانشگاه آزاد کرج هم تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعار دادند: «از خون جوانان وطن لاله دمیده، عدالت کجایی؟ عدالت کجایی؟ ...»

دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با شعار «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد کرمانشاه با وجود جو امنیتی تجمع اعتراضی برگزار کرده و ترانه‌های اعتراضی را همخوانی کردند.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران شرق، با تجمع در محوطه این دانشگاه فریاد «آزادی» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند در ادامه خیزش انقلابی مردم ایران، دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی شمال در آمل دست به تجمع زده و شعار دادند: «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی ...»

دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران غرب هم با شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال، دو روز پس از حمله لباس شخصی‌ها و نیروهای امنیتی به دانشجویان این دانشگاه، بار دیگر تحصن کردند.

دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه علامه هم با در دست داشتن اسامی دانشجویان تعلیق شده، تحصن کردند.

دانشجویان مهندسی و علم مواد دانشگاه شریف در اعتراض به ممنوع‌الورودی تعدادی از دانشجویان تحصن کردند.

دانشجویان دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران هم تحصن کرده و خواستار آزاد شدن دانشجویان از جمله ماهان گچ‌پزان و متین رمضانی شدند.

دانشجویان دانشکده ادبیات و زبان خارجی در دانشگاه تهران اما در برابر ممانعت از تفکیک جنسیتی سلف مقاومت کرده و با یکدیگر غذا خوردند.

امروز همچنین از ورود تعدادی از دانشجویان رشته‌های نمایش و موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران به این دانشگاه جلوگیری شد.

در اصفهان، دانشجویان دانشگاه صنعتی این شهر در حمایت از دانشجویان تعلیق شده تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه خوارزمی تهران هم تجمع کردند و شعارهایی از جمله «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان معترض در دانشگاه بهشتی تهران در جریان اعتراضات خود شعار دادند:‌ «دانشگاه شده زندان، شریف،‌ بهشتی، تهران ...»

بر اساس گزارش‌ها، سلف پردیس عباسپور دانشگاه بهشتی بسته شده و دانشجویان در زیر باران در صف ایستاده‌اند. دانشجویان پیش از این تفکیک جنسیتی در سلف را شکسته بودند.

دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی تهران نیز در تجمع اعتراضی خود شعار «زن،‌ زندگی، آزادی» سر دادند.

آنان همچنین شعار دادند: «آهای آهای نشسته‌ها، مهسای بعدی از شماست ...»

در این دانشگاه، دانشجویان رشته‌های ریاضی، شیمی و علوم شناختی هم با شعار «از زاهدان تا تهران، خونین تمام ایران» تجمع کردند.

دانشجویان دانشکده‌های اقتصاد و علوم سیاسی و برق و کامپیوتر دانشگاه بهشتی هم همزمان با سایر دانشکده‌ها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همچنین ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند دانشجویان دانشکده ریاضی با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تحریم می‌شه»، به بازداشت و تعلیق دانشجویان اعتراض کردند.

دانشجویان دانشگاه الزهرای تهران هم در این روز در اعتراض به تعلیق و فشار به دانشجویان این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در دانشگاه یزد هم دانشجویان فنی و دانشکده روانشناسی در همبستگی با مردم معترض در خیابان‌های ایران، تحصن کردند.

از سوی دیگر، دانشجویان دانشگاه خبرنگاران مشهد اعلام کردند به دلیل بازداشت، تهدید و تعلیق دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور، تا اطلاع بعدی در کلاس‌های درس شرکت نخواهند کرد.

تصاویری که کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر کرده، نشان می‌دهند دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران در خوابگاه پسرانه شعارهایی را روی دیوارهای دانشگاه اسپری کرده‌اند.

در یکی از این دیوارنویسی‌ها دانشجویان نوشته‌اند: «حکومت بچه‌کش نمی‌خوایم نمی‌خوایم ....»

این اعتراضات دانشجویی در حالی است که کانال تلگرام دانشجویان متحد از «وضعیت نگران‌کننده در دانشگاه ملایر» خبر داد و نوشت در روزهای گذشته حراست این دانشگاه در تماس تلفنی با خانواده‌های دانشجویان و احضار آنان، نزدیک به ۲۰۰ دانشجو را تهدید به تعلیق و اخراج از دانشگاه و خوابگاه کرده است.

علاوه بر دانشگاه‌ها، همچون هفته‌های اخیر، اعتراضات دانش‌آموزی در مدارس نیز ادامه دارد.

ویدیوهای ارسال شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند دختران دانش‌آموز در کرج و شهریار به خیابان‌ها آمده و شعار «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» دادند.

ویدیویی که به ایران‌اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد دختران دانش‌آموز در سنندج با راهپیمایی در خیابان، شعارهایی از جمله «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

ویدیوی دیگری که به ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد دانش‌آموزان دختر در یکی از مدرسه‌های تهران دست به تجمع زده و شعار دادند: «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم ...»

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال همچنین نشان می‌دهند دانش‌آموزان یک مدرسه دخترانه در محله باغ‌فیض تهران در حیاط مدرسه تجمع کرده و شعار اعتراضی سر دادند.

در محله صادقیه تهران هم دانش‌آموزان پسر یک مدرسه با سر دادن شعارهای اعتراضی به خیابان آمدند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید