صدر اعظم آلمان: اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی بررسی می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

اولاف شولتس صدراعظم آلمان «خشونت نامتناسب نیروهای امنیتی» جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران را محکوم کرد و ضمن اعلام حمایت از مردم ایران، گفت اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی است.

شولتس روز دوشنبه نهم آبان در توییتی نوشت: «تحریم‌های اتحادیه اروپا قابل توجه است، ما در حال بررسی اقدامات بیشتر هستیم.»

پیشتر اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری و همچنین تحریم‌هایی به دلیل استفاده از پهپادهای ایرانی در تهاجم روسیه علیه اوکراین، علیه تهران وضع کرده است.

صدراعظم آلمان جزئیات بیشتری از تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ارائه نکرد، اما همزمان یک سخنگوی دولت آلمان نیز بررسی تحریم‌هایی علیه تهران از سوی برلین خبر داد.

سخنگوی دولت آلمان با محکوم کردن سرکوب خشونت‌بار علیه معترضان و همچنین روزنامه‌نگاران در ایران، گفت: «آلمان از تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه ایران استقبال کرده و برلین در حال بررسی اقدامات بیشتر است.

ممکن است یکی از گزینه‌های پیش‌رو برای آلمان و اتحادیه اروپا، تحریم سپاه پاسداران باشد، زیرا آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان اعلام کرده این کشور و اتحادیه اروپا در حال بررسی چگونگی قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه در واکنش به این اظهارات بائربوک گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی است و چنین اقدامی کاملا غیرقانونی است.»

او ادامه داد: «امیدوارم هم دولت آلمان و هم دیگر دولت‌ها اگر احیانا قصد این اقدام را دارند به نتیجه اقدام غیر سازنده خود توجه کنند و به صورت خاص منافع دو جانبه خودشان را قربانی مصالح سیاسی زودگذر و تصمیمات احساسی نکنند.»

وزیر خارجه آلمان یک هفته قبل نیز گفته بود که این کشور یک بسته جدید تحریمی را علیه جمهوری اسلامی آماده می‌کند.

نام بردن از سپاه پاسداران از سوی وزیر خارجه آلمان یک روز پس از آن بود که حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، شدیدا مردم ایران به ویژه دانشجویان را تهدید کرد که دست از اعتراضات خود بردارند.

در حالی که با وجود تجمع‌های حکومتی و تهدیدهای مقامات حکومت برای پایان دادن به خیزش مردمی کارساز نبوده، فرمانده سپاه پاسداران خطاب به مردم گفت: «دیگر به خیابان نیایید.»

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید