تداوم اختلافات سیاسی در لبنان؛ میشل عون کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

میشل عون رییس‌جمهور لبنان در آستانه پایان یافتن دوره ریاست جمهوری خود، بدون آنکه هنوز جانشین او تعیین شده باشد، کاخ ریاست جمهوری لبنان در منطقه بعبدا در ارتفاعات بیروت را ترک کرد.

عون روز یکشنبه در حالی کاخ ریاست جمهوری را به مقصد خانه‌اش ترک کرد که مورد بدرقه هواداران خود قرار گرفت.

او در سخنانی در جمع هوادارش اعلام کرد که فرمانی مبنی بر پذیرش استعفای دولت نجیب میقاتی را امضا کرده است. با این حال، این دولت همچنان تا تشکیل دولت جدید لبنان به کار خود ادامه خواهد داد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت که استعفای دولت لبنان، خطر تشدید بن‌بست سیاسی در کشور را که در بحبوحه فروپاشی اقتصادی قرار دارد، افزایش می‌دهد.

میقاتی پس از انتخابات پارلمانی بهار گذشته نیز استعفا داده بود اما بار دیگر از سوی نمایندگان مجلس برای تشکیل دولت انتخاب شد.

همچنین دوره شش ساله میشل عون روز دوشنبه در حالی به پایان می‌رسد نمایندگان به دلیل اختلافات سیاسی موفق به انتخاب جانشین او نشده‌اند.

عون یک مسیحی لبنانی و بنیانگذار جنبش آزاد میهنی است که متحد حزب‌الله لبنان گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

در یک ماه گذشته، مجلس لبنان در این زمینه چهار بار جلسه بی‌نتیجه جلسه داشته، اما نه اردوگاه شیعیان حزب‌الله که تا حدودی بر زندگی سیاسی لبنان مسلط است و نه مخالفانش، موفقت نشدند اکثریتی را برای انتخاب رییس‌جمهور لبنان تشکیل دهند.

دوران میشل عون با فروپاشی اقتصادی، انفجاری که بیروت را ویران کرد و یک خیزش مردمی بی‌سابقه به پایان رسید.

هرچند که در روزهای آخر ریاست جمهوری او، لبنان و اسرائیل در زمینه اختلافات مرز دریایی خود به توافقی بی سابقه رسیدند.

عاموس هوخشتاین، نماینده آمریکا در مذاکرات لبنان و اسرائیل ابراز امیدواری کرده که این توافق حتی در بحبوحه تغییرات رهبری در هر دو کشور پابرجا بماند.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید