لولا داسیلوا، نامزد چپ‌گرا، پیروز انتخابات ریاست جمهوری برزیل شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

لولا داسیلوا پس از شکست ژاییر بولسونارو پیروز آخرین دور انتخابات ریاست جمهوری برزیل شد. نتایج بیش از ۹۹ درصد از آرا شمرده شده از ماشین‌های رای‌گیری نشان می‌دهد داسیلوا، نامزد چپ‌گرا، نزدیک به ۵۱ درصد و بولسونارو، نامزد راست افراطی، بیش از ۴۹ درصد را به دست آوردند

در بیش از سه دهه گذشته، این نزدیک‌ترین رقابت انتخاباتی در برزیل بود و پیروزی داسیلوا با کمی بیش از دو میلیون رای به دست آمد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای پیروزی داسیلوا را در انتخاباتی «آزاد، عادلانه و معتبر» تبریک گفت و افزود: «مشتاقانه منتظر کار برای ادامه همکاری بین دو کشور در ماه‌ها و سال‌های آینده هستم.»

داسیلوا همچنین پیام‌های تبریک مشابهی از رهبران کانادا، بریتانیا، فرانسه، مکزیک و دیگر کشورها دریافت کرد.

از سال ۱۹۸۵ تاکنون، این اولین باریست که یک رییس جمهور در برزیل در انتخابات مجدد شکست می‌خورد.

رییس جمهور منتخب در اولین سخنرانی‌اش پس از پیروزی قول داد در دوران خدمتش با «نژادپرستی، تعصب و تبعیض» مبارزه کند «به طوری که سفیدپوستان و سیاه‌پوستان و مردم بومی از حقوق و فرصت‌های یکسان برخوردار شوند.»

پیروزی داسیلوا به منزله استحکام بیشتر دولت‌های چپ‌گرا در سراسر منطقه آمریکای لاتین است.

این سیاستمدار ۷۷ ساله به دلیل حکم حبس به خاطر فساد از شرکت در انتخابات سال ۲۰۱۸ باز مانده بود تا راه برای پیروزی ژاییر بولسونارو و چهار سال سیاست راست افراطی او در برزیل هموار شود.

رسانه راست‌گرای آنتاگونیستا در گزارشی گفت بولسونارو قصد ندارد نتیجه انتخابات را زیر سوال ببرد و افزود او فعلا برنامه‌ای هم برای تماس با رییس جمهور منتخب ندارد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید