تحریم‌های تازه آمریکا علیه تهران؛امیرعبداللهیان باز هم مدعی گرفتن پیام برای احیای برجام شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه چهارم آبان تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرد. بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، این وزارتخانه ۱۴ مقام و سه نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات تحریم کرد.

از جمله افراد تحریم شده، محمد کاظمی، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و چند فرمانده دیگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند. مدیر کل زندان‌های استان تهران، رییس زندان اوین، استاندار و فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان، دیگر مقام‌های تحریم‌شده از سوی آمریکا هستند.

این افراد به دلیل دست داشتن در تلاش برای سرکوب اعتراضات تحریم کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره این تحریم‌های جدید گفت: «متعهد به حمایت از مردم ایران هستیم.»

ساعاتی پیش از اعلام تحریم‌های تازه واشینگتن علیه برخی مقام‌های جمهوری اسلامی، وزیر امور خارجه آلمان هم با اشاره به سرکوب اعتراضات شهروندان در ایران، اعلام کرد ویزای ملی این کشور تنها در صورت ضرورت برای دارندگان گذرنامه‌های خدمت و دیپلماتیک جمهوری اسلامی صادر خواهد شد و محدودیت‌های ورود بیشتری نیز برای مقام‌هایی که در فهرست تحریم اتحادیه اروپا هستند، اعمال می‌شود.

اعمال محدودیت‌های تازه علیه مقام‌های جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، بار دیگر مدعی شد که آمریکا به منظور رسیدن به توافق احیای برجام، برای تهران پیام می‌فرستد.

مقام‌های آمریکایی اما چنین ادعایی را تکذیب کرده‌اند.

امیرعبداللهیان روز چهارشنبه گفت: «برخی مقام‌های آمریکا در حالی در ارسال پیام‌های محرمانه دیپلماتیک برای رسیدن به توافق شتاب دارند و در میز مذاکرات غیرمستقیم یا تبادل پیام‌های غیرمستقیم این علاقه‌مندی خود را مکررا ابراز می‌دارند که همزمان از ترور و آشوب در ایران حمایت می‌کنند.»

این اظهارات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در حالی است که پیشتر آمریکا اعلام کرد اکنون بر اعتراضات ایران متمرکز است.

امیرعبداللهیان با تهدید اتحادیه اروپا هم گفت: «به اتحادیه اروپا توجه و هشدار می‌دهم مسیر تکراری و شکست خورده سال‌های قبل را ادامه ندهند. رهبران چند کشور معدود در اتحادیه اروپا نگاه‌های افراطی و شتاب‌زده نسبت به تحولات منطقه و بین‌الملل دارند.»

پیشتر حسین طائب، مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران و رییس سابق سازمان اطلاعات سپاه هم مدعی شد که «دشمن از فساد در کشور بزرگ‌نمایی کرده» و «آمریکا از الگو شدن حکمرانی دموکراسی ایران در جهان نگران است».

او با «اغتشاش» خواندن خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی گفت: «آمریکا در توطئه اغتشاشات اخیر هم شکست خورد و نسبت به این شکست اذعان دارند اما می‌گویند باید ادامه بدهیم و نباید عقب بکشیم.»

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید