اوکراین: ایران برای سربازان روسی لباس‌های زرهی تامین می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

در حالی که دولت‌های غربی کمک تسلیحاتی ایران به روسیه را به معنای دست داشتن تهران در جنگ قلمداد و محکوم می کنند، به گفته اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین، جمهوری‌اسلامی برای سربازان روسی لباس‌های زرهی تامین می کند.

به گفته این اداره در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ جلیقه ضد‌گلوله و کلاه نظامی ساخت ایران در روسیه نگهداری می شود.

این اداره همچنین از برنامه ایران برای ارسال ۳۰۰۰ وسیله حفاظت زرهی دیگر به روسیه در آینده نزدیک خبر داد.

به گفته سایت اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین مقام‌های ایرانی همچنین قصد دارند گروه جدیدی از مستشاران را برای کمک به روسیه در استفاده از پهپاد «آرش-۲» اعزام کنند.

استفاده از تجهیزات و نیروهای نظامی ایران در جنگ روسیه با اوکراین در ماه‌های گذشته به طور مکرر مطرح شده است.

مقامات اوکراینی و بسیاری از کشورهای غربی بارها استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی - از جمله پهپادهای انتحاری «شاهد ۱۳۶» - را برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین محکوم کرده‌اند. 

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه دوم آبان در کنفرانسی که توسط روزنامه اسرائیلی هاآرتص برگزار شد، خبر از سفارش روسیه به ایران برای دریافت حدود دو هزار پهپاد انتحاری شاهد، داد.

زلنسکی گفت: «صدای چندش‌آور پهپادهای ایرانی هر شب در آسمان ما شنیده می‌شود.»

او تاکید کرد که این سفارش تسلیحاتی پس از شکست‌های روسیه از ابتدای سپتامبر در خاک اوکراین، داده شده است.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب می کنند.

امیرسعید ایروانی، سفیر جمهوری‌اسلامی در سازمان ملل، استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را نادرست ، غیرمستند و براساس گمانه زنی ها و تفاسیر گمراه کننده توصیف کرد و تحقیقات سازمان ملل در این زمینه را غیرقانونی عنوان کرد.

همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی با تاکید بر این که سال‌هاست ایران با روسیه همکاری دفاعی دارد، درباره استفاده روسیه از پهپادهای شاهد ساخت ایران علیه اوکراین گفت «به مقامات اوکراین گفته‌ایم چنانچه سندی در این خصوص وجود دارد، ارائه کنند».

پیشتر واشینگتن پست در گزارشی، از آمادگی ایران برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه‌‌برد زمین به زمین از جمله موشک‌های فاتح-۱۱۰ و ذوالفقار به روسیه نیز خبر داده بود.

مقامات دولت آمریکا همچنین حضور نیروهای نظامی ایران در شبه جزیره کریمه برای ارائه آموزش پهپادی به روسیه را تایید کرده‌اند.

آمریکایی‌ها از تلاش روسیه برای دستیابی به تسلیحات متعارف پیشرفته ایران، از جمله موشک‌های زمین به هوا نیز خبر داده بودند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید