راب مالی به ایران‌اینترنشنال: پذیرش اشتباه مهم است، در توییتم از کلمات درستی استفاده نکردم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال درباره توییت خود در خصوص مطالبات معترضان ایرانی گفت: «پذیرش اشتباهات مهم است. در این توییت از کلمات درستی استفاده نکردم.»

مالی پیشتر با اشاره به تظاهرات روز شنبه ایرانیان در برلین، شهرهای آمریکا و چند شهر دیگر جهان نوشته بود: «راهپیمایان حمایت خود را از مردم ایران نشان می‌دهند، مردمی که با تظاهرات مسالمت‌آمیز از دولت خواستار احترام به کرامتشان و رعایت حقوق بشر هستند.»

اما او در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تاکید کرد: «من و دولت آمریکا این وظیفه را نداریم که بگوییم تظاهرات‌کنندگان در ایران چه می‌خواهند و خواسته‌هایشان چیست.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: «کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که با حداکثر قوا از حقوق بنیادین مردم ایران دفاع کنیم. با حداکثر توانمان و با بیشترین شرکای ممکن.»

او رسوا کردن و تحریم‌ مسئولان سرکوب وحشیانه در ایران را یکی دیگر از وظایف دولت آمریکا در این زمینه دانست و گفت سومین کار دیگر دولت واشینگتن در حمایت از مردم معترض ایران، کمک به فرار از موانع حکومت در دسترسی به اینترنت است، تا مردم ایران بتوانند با یکدیگر و با مردم جهان بهتر صحبت کنند.

مالی همچنین درباره ارزیابی دولت آمریکا از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی گفت که ارزیابی این خیزش وظیفه ما نیست، مردم ایران خودشان باید دلیل خشم و خیزش خود را بیان کنند.

او به درخواست ۳۴ عضو ائتلاف آزادی آنلاین از جمهوری اسلامی برای پایان دادن به اختلالات اینترنت در ایران، اشاره کرد و گفت این اولین بار است که این ائتلاف یک کشور خاص را محکوم کرده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین گفت که در آینده دولت بایدن اقدامات بیشتری را به ویژه در همکاری با صنعت تکنولوژی آمریکا برای دسترسی مردم به اینترنت انجام خواهد داد.

مالی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی درباره درخواست‌ها برای کناره‌گیری او از مقامش، گفت: «همواره انتقاد از برخی کارهایی که ما می‌کنیم خواهد بود اما من تحت مدیریت رییس‌جمهوری و وزیر خارجه آمریکا اقدام کردم و تحت مدیریت این دو به کارم ادامه خواهم داد.»

او درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران مبنی بر تماس آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی نیز گفت: «ما پیامی به آنها نفرستادیم و قبلا به روشنی به ایران گفته‌ایم که از کشتن مردم خود خودداری کنید و برای جنگ اوکراین سلاح نفرستید.»

در حالی که پیشتر اتحادیه اروپا و بریتانیا تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین وضع کرده‌اند، مالی جمهوری اسلامی را تهدید کرد که اگر تهران به این اقدام خود ادامه دهد آمریکا نیز ایران را تحریم خواهد کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین درباره زندانیان آمریکایی در ایران نیز گفت: «ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که این افراد به خانواده‌های خود بازگردند.»

او در پایان گفت که دولت بایدن برای مشورت درباره ایران فقط روی یک گروه تمرکز نمی‌کند و از دیدگاه سایر گروه‌ها نیز استقبال می‌کند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید