اوکراین: ایران با فروش پهپاد به روسیه "پول آلوده به خون" به دست می آورد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۱

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با دروغ خواندن ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر عدم ارسال پهپاد به روسیه گفت: تهران با فروش هواپیماهای بدون‌سرنشین به مسکو "پول آلوده به خون" به دست می آورد.

زلنسکی در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه‌های کانادایی، مقامات جمهوری اسلامی را شریک در کشتار اوکراینی‌ها دانست. وی افزود: تهران صدها هواپیمای بی‌سرنشین به مسکو داده است که اوکراینی ها را کشته و کماکان می کشند. وی همچنین از وجود توافق‌نامه‌هایی بین دو کشور برای ارسال هزاران پهپاد دیگر به روسیه خبر داد.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین از قابل اعتماد نبودن مسئولان جمهوری اسلامی سخن گفت و افزود: آنها ممکن است به جامعه خود بگویند که چیزی (به روسیه) نفروخته اند. اما این یک دروغ است، یک دروغ محض.

وی همچنین با اشاره به سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین در دی‌‌ماه ۱۳۹۸ توسط موشک‌های سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: ایران ابتدا هرگونه دخالت در این فاجعه را نیز تکذیب می‌کرد. اما بعدها مجبور به اعتراف به عملش شد.

به گفته وی، اوکراین اطلاعات دقیقی از ارسال پهپاد و موشک از ایران به روسیه دارد.

زلنسکی همچنین شنبه شب در پیامی تلویزیونی از توانایی کشورش در سرنگونی اکثر موشک‌های کروز و پهپادهای مورد استفاده روسیه در جنگ خبر داد.

پیشتر واشینگتن پست در گزارشی، از آمادگی ایران برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین از جمله موشک‌های زمین به زمین به روسیه خبر داده بود.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی شنبه ۳۰ مهر در واکنش به اخبار استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، این گزارش‌ها را واهی و بی‌اساس خواند و حمایت تهران را «از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین از طریق یک فرآیند سیاسی» اعلام کرد.

پوشش ویژه
جهان‌نما
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید