اتحادیه اروپا با تحریم مقام‌ها و نهادهای دخیل در ارسال پهپاد ایرانی به روسیه موافقت کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۸

اتحادیه اروپا اعلام کرد اعضایش درباره اقدامات تحریمی جدید علیه مقام‌ها و نهادهای دخیل در فروش پهپادهای ایرانی به روسیه که در حمله به اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند، توافق کردند. این اقدامات از جمله شامل توقیف دارایی‌های سه مقام و یک نهاد جمهوری اسلامی می‌شود.

ریاست جمهوری چک که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز پنج‌شنبه ۲۸ مهر در توییتی نوشت: «سفیران اتحادیه اروپا در مورد اقداماتی علیه موسسات تامین‌کننده پهپادهای ایرانی که به اوکراین حمله کردند، توافق کردند.»

ریاست جمهوری چک اضافه کرد که همچنین کشورهای اتحادیه اروپا آماده هستند تحریم‌ها را بر چهار نهاد ایرانی دیگر که قبلا در فهرست تحریم‌های قبلی قرار داشتند، گسترش دهند.

روز چهارشنبه، سه دیپلمات‌ به خبرگزاری رویترز اعلام کرده بودند دولت‌های اتحادیه اروپا به طور موقت پذیرفتند هشت فرد و نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی، تحت تحریم‌های این اتحادیه قرار دهند.

رویترز نوشته بود کارشناسان تحریم از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست روز چهارشنبه ۲۷ مهر خود با فهرست هشت فرد و نهاد برای تحریم موافقت کردند.

این در حالی بود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه فروش پهپاد از سوی جمهوری اسلامی را تایید و از این اقدام دفاع کرد.

او گفت: «ساخت تجهیزات پیشرفته‌ موشکی و پهپادی که چند سال پیش از این وقتی عکس‌هایش منتشر می‌شد، می‌گفتند این فتوشاپ است ... حالا می‌گویند پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک است. چرا به فلان کس می‌فروشید، به فلان کس می‌دهید.»

پس از آن اما دفتر رهبر جمهوری اسلامی بخشی از سخنان خامنه‌ای درباره «خطرناک بودن پهپادهای ایرانی» و فروش آن‌ها را از خبر ارسال شده به خبرگزاری‌های ایران، حذف کرد.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در واکنش به تکذیب ارسال پهپاد به روسیه از سوی مقام‌های تهران، به رد شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی از سوی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «من به رهبری ایران اعتماد ندارم.»

او گفت که در شلیک به هواپیمای اوکراینی هم «رهبری ایران می‌گفت کار ما نبود.»

رویترز هفته گذشته بر اساس اظهارات دو مقام ارشد و دو دیپلمات ایرانی از موافقت جمهوری اسلامی برای ارسال موشک‌ها و پهپادهای بیشتر به روسیه، با وجود مخالفت غرب خبر داد و نوشت تهران قول داده علاوه بر پهپادهای بیشتر، موشک‌های زمین به زمین به روسیه ارسال کند؛ اقدامی که احتمالا خشم واشینگتن و دیگر متحدان غربی او را برمی‌انگیزاند.

پیشتر واشینگتن پست نیز گزارش داد ایران در حال آمادگی برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین خود به مسکو از جمله موشک‌های زمین به زمین است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید