آمریکا، بریتانیا و فرانسه موضوع انتقال پهپاد ایران به روسیه را در شورای امنیت مطرح کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۸

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا در یکی از نشست‌های شورای امنیت موضوع گزارش‌ها درباره اقدام ایران در انتقال پهپاد به روسیه را مطرح کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما درباره ارائه این پهپادها از سوی ایران به روسیه نگرانی عمیق خود را اعلام کردیم. ما اکنون درباره استفاده از این پهپادها در حمله به غیرنظامیان اوکراینی و زیرساخت‌های حیاتی غیرنظامی این کشور شواهد زیادی داریم.»

او افزود: «ما برای اعمال تحریم‌ها و سایر ابزارهای مناسب علیه همه عواملی که در انتقال این تسلیحات نقش دارند، تردید نخواهیم کرد.»

از سوی دیگر، روزنامه گاردین گزارش داد اتحادیه اروپا قصد دارد سه چهره نظامی ارشد جمهوری اسلامی از جمله محمد باقری، رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح که به گفته مقام‌های اروپایی، نقش اساسی در همکاری دفاعی ایران با روسیه ایفا می‌کند را تحریم کند.

بر اساس این گزارش، این فهرست همچنین حجت‌الله قریشی، مسئول تامین و تحقیقات وزارت دفاع ایران و سعید آقاجانی، فرمانده واحد پهپادی نیروی هوا‌فضای سپاه پاسدارانرا شامل می‌شود.

در همین حال دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام کرد در صورت اعزام کارشناسان سازمان ملل متحد به اوکراین برای بازرسی از بقایای پهپادهای ایرانی سرنگون شده، همکاری خود را با این نهاد بین‌المللی بازنگری خواهد کرد. او افزود: این تصمیم به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

روز چهارشنبه، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، گفت در یک ماه گذشته نیروهای اوکراینی ۲۳۳ پهپاد انتحاری ساخت ایران را در جنگ علیه این کشور سرنگون کرده است.

با این حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، گفت: «ما سال‌هاست با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما هیچ تسلیحات ایرانی را در اختیار این کشور برای استفاده در جنگ اوکراین قرار نداده‌ایم.»

امیرعبداللهیان در خصوص تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی گفت: «من پیشتر به جوزپ بورل در این خصوص هشدار داده بودم و همکاران من هم اکنون در حال بررسی پاسخ متناسب و متقابل نسبت به این اقدام هستند.»

در حالی که جمهوری اسلامی ارسال هرگونه تسلیحات به روسیه برای به کارگیری در جنگ اوکراین را تکذیب می‌کند، واشینگتن پست گزارش داد که ایران در حال آمادگی برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین خود به مسکو از جمله موشک‌های زمین به زمین است.

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست روز یکشنبه ۲۴ مهر به نقل از مقام‌های امنیتی آمریکا و متحدانش، نوشت این برای اولین بار است که جمهوری اسلامی موشک‌های زمین به زمین به روسیه ارسال می‌کند.

مقام‌های امنیتی آمریکا و متحدانش به این روزنامه گفتند جمهوری اسلامی و روسیه در این زمینه به طور مخفیانه به توافق رسیدند و این توافق شامل موشک‌های فاتح-۱۱۰ و ذوالفقار که به ترتیب قادر به اصابت به اهدافی در فاصله‌های ۳۰۰ و ۷۰۰ کیلومتر هستند، نیز می‌شود.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید