الناز رکابی به ایران رسید و خودرو حامل او بدون توقف از میان خیل استقبال‌کنندگان عبور کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۷

الناز رکابی، صخره‌نورد ایرانی که در فینال مسابقات کره جنوبی بدون حجاب شرکت کرده بود، در میان خیل استقبال‌کنندگان در فرودگاه «امام خمینی» به ایران بازگشت، اما خودروی حامل او بدون هیچ توقفی فرودگاه را ترک کرد.

اندکی بعد، رسانه‌های حکومتی مصاحبه‌ای ویدیویی از الناز رکابی در سالن فرودگاه منتشر کردند که در آن این ورزشکار حضور بی‌حجاب خود در مسابقه را «سهوا» خواند.

در این مصاحبه ویدیویی که در آن میکروفون‌های خبرگزاری‌های حکومتی صدا و سیما و برنا دیده می‌شوند، رکابی «فراخوان غیرمنتظره» به مسابقه و پرت‌شدن حواسش به لوازم فنی را دلیل حضور بی‌حجابش در فینال مسابقات صخره‌نوردی کره جنوبی عنوان کرد.

رکابی روز یک‌شنبه بدون حجاب اجباری در فینال مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد و این اقدام او به سرعت خبرساز شد.

پس از بازتاب گسترده حضور بی‌حجاب الناز رکابی در این مسابقه، در صفحه اینستاگرام این ورزشکار یک استوری منتشر شد که در آن از اتفاق رخ داده عذرخواهی کرده و گفته بود پوشش او «سهوا دچار مشکل» شده بود.

پیش از انتشار این استوری اینستاگرامی، گزارش‌های متعددی مبنی بر «مفقود شدن» الناز رکابی منتشر شده بود و پس از انتشار این استوری، بسیاری از آن با عنوان «اعتراف اجباری» یاد کردند.

این استوری که گمانه‌زنی درباره فشار به الناز رکابی و اعتراف اجباری را تقویت می‌کند در حالی منتشر شد که در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها از بازداشت داود رکابی، برادر این صخره‌نورد و همچنین خواهرش، به دست سپاه پاسداران خبر داده بودند.

از سوی دیگر و بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، گوشی تلفن همراه رکابی نیز در اختیار خود او نیست.

در پی انتشار این استوری در صفحه اینستاگرام رکابی، رسانه‌های بین‌المللی مختلف نیز درباره ابهام در سرنوشت این ورزشکار گزارش‌هایی منتشر کردند.

گاردین و فایننشال تایمز با انتشار عکس‌های الناز رکابی در حین مسابقه در صفحات اول خود، گزارش‌های اصلی خود را به کشف حجاب این ورزشکار و ابهامات موجود درباره سرنوشت او اختصاص دادند.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره سرنوشت رکابی، فدراسیون جهانی سنگ‌نوردی در بیانیه‌ای اعلام کرد از وقایع مرتبط با حضور الناز رکابی در مسابقات آگاه است و خاطرنشان کرد با الناز رکابی و فدراسیون ایران در تماس است.

این فدراسیون تاکید کرد به دقت شرایط رکابی در بدو ورود به ایران را زیر نظر دارد.

در این بیانیه آمده، امنیت ورزشکاران برای ما بسیار مهم است و ما از هر تلاشی برای ایمن نگه داشتن یک عضو ارزشمند جامعه خود در این شرایط حمایت می کنیم.

فدراسیون جهانی تاکید کرده که از حقوق ورزشکاران، انتخاب‌های ورزشکاران و حق آزادی بیان به طور کامل حمایت می‌کند.

پیش‌تر احمد راستینه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، در واکنش به حضور بدون حجاب الناز رکابی در مسابقات سنگ‌نوردی گفت:‌ «فدراسیون مربوطه باید به این قضیه رسیدگی کند.»

در همین حال، رسانه بریتانیایی UK Climbing که اخبار مربوط به کوهنوردی را پوشش می‌دهد به نقل از یک منبع آگاه درباره سرنوشت الناز رکابی نوشت: «او به تهران می‌رسد، پاسپورتش ضبط می‌شود، تحت تعقیب قرار می‌گیرد و دولت او را به خاطر این اقدام به زندان می‌اندازد.»

این واکنش‌های جهانی در حالی است که سفارت جمهوری اسلامی در کره جنوبی، از بازگشت الناز رکابی به ایران در بامداد روز سه‌شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ خبر داده و در صفحه توییتر خود «تمامی اخبار جعلی، کذب و اطلاعات نادرست در خصوص خانم الناز رکابی» را تکذیب کرده است.

حضور بی‌حجاب الناز رکابی در مسابقه نه تنها با تحسین گسترده کاربران ایرانی همراه شد، بلکه چهره‌های مختلف بین‌المللی نیز اقدام این ورزشکار را ستایش کردند. کریس دی‌برگ، خواننده‌ سرشناس بریتانیایی-ایرلندی، با بازنشر خبر ایران اینترنشنال درباره اقدام الناز رکابی، در حمایت از او نوشت: «آفرین الناز!»

جسیکا چستین، بازیگر مشهور هالیوود، نیز با بازنشر پستی درباره رکابی نوشت: «الناز، ورزشکار ایرانی، در حرکتی به نشانه اعتراض و همبستگی با زنان کشورش بدون حجاب اجباری در یک رقابت بین‌المللی شرکت کرد.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید