یک نماینده مجلس: ۲۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان در استان تهران دانش‌آموز بوده‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۷

احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس، اعلام کرد حدود ۲۰۰ دانش‌آموز در جریان اعتراضات در استان تهران بازداشت شده‌اند. بر اساس گفته او، این دانش‌آموزان به زندان فشافویه منتقل و در نهایت آزاد شده‌اند.

این نماینده مجلس همچنین از انتقال سه هزار نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات در استان تهران به زندان فشافویه خبر داد و گفت که همچنان ۸۳۵ نفر در این زندان در بازداشت هستند.

به گفته بیگی، ۲۰۰ دانشجو نیز بین دستگیرشدگان بوده‌اند که «تعداد قابل توجهی از آن‌ها آزاد شده‌اند و قطعا برای این دانشجویان سابقه سیاسی و امنیتی ایجاد می‌شود.»

او همچنین اعلام کرد ۳۶۰ نفر از دستگیرشان، زنان معترض بوده‌اند.

بیگی گفت: «حدود ۲۰۰ نفر از دانش‌آموزان هم در بین دستگیرشدگان بودند که در اولین فرصت آزاد شدند. ما الان زندانی دانش‌آموز در زندان فشافویه و زندان‌های دیگر نداریم.»

طی حدود دو هفته اخیر، در سراسر ایران کودکان و نوجوانانی از سوی نیروهای سرکوب به قتل رسیدند یا دستگیر شده و هدف ضرب و جرح قرار گرفتند.

سازمان عفو بین‌الملل نام ۲۳ کودک کشته شده را منتشر و اعلام کرد که «بهای معافیت سیستماتیک» مقام‌های جمهوری اسلامی از مجازات، «با جان انسان‌ها از جمله کودکان» پرداخت می‌شود.

بر اساس این گزارش، ۲۰ پسر بین ۱۱ تا ۱۷ ساله و سه دختر ۱۶ تا ۱۷ ساله در جریان خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

در همین حال گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از وضعیت وخیم یکی دیگر از دانش‌آموزان مدرسه دخترانه «شاهد» اردبیل است. این دانش‌آموز هم به دست ماموران امنیتی ضرب و جرح شده است.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، این دختر دانش‌آموز آسیب مغزی دیده است.

همچنین کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز ۲۵ مهر با انتشار گزارش تکمیلی خود در ارتباط با مرگ اسرا پناهی، ‌دانش‌آموز کشته شده در اردبیل، نوشت که برای این شورا پس از راستی‌آزمایی «مسجل شده» این دانش‌آموز اردبیلی در همان روز حمله نیروهای لباس شخصی به دبیرستان دخترانه شاهد این شهر، جان باخته است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید