آمریکا، بریتانیا و فرانسه در نشست شورای امنیت انتقال سلاح ایران به روسیه را بررسی می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۶

رویترز به نقل از چند دیپلمات آگاه گزارش داد آمریکا، بریتانیا و فرانسه قصد دارند موضوع انتقال تسلیحات ایران به روسیه را در نشست آتی شورای امنیت سازمان ملل مطرح کنند.

براساس اطلاعات این دیپلمات‌ها که نخواستند نامشان فاش‌شود، یک مقام سازمان ملل قرار‌ است در نشست غیر‌علنی چهارشنبه اطلاعات لازم در این زمینه را به دیگر اعضای شورا ارائه‌دهد.

پیشتر مقامات این سه کشور اقدامات تهران را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خوانده‌بودند.

سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد نیز در نامه‌ای به اعضای شورا از کارشناسان سازمان ملل دعوت کرد تا برای بازرسی بقایای پهپادهای سرنگون‌شده ایرانی از اوکراین بازدید کنند.

در روزهای اخیر، کی‌یف بارها استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران - از جمله پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۶ - را برای حمله به زیرساخت‌های انرژی غیرنظامی در اوکراین محکوم کرده است.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز سه‌شنبه 26 مهر به ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری این کشور پیشنهاد داد تا روابط دیپلماتیک کی‌یف با تهران را قطع کند.

به گفته رییس دستگاه دیپلماسی اوکراین، تهران در حالی که بی‌طرفی و مخالفت خود با جنگ را اعلام کرده است، اقدام به ارسال تسلیحات به روسیه می‌کند. کولبا همچنین اقدامات ایران را شرارت و دروغ خواند و تهران را مسئول تخریب روابط با کی‌یف اعلام کرد. با این حال وی از احتمال تجدید نظر اوکراین در‌صورت توقف ارسال تجهیزات جنگی ایران به روسیه خبر‌داد.

زلنسکی نیز شامگاه سه‌شنبه در یک سخنرانی ویدئویی، وابستگی روسیه به پهپادهای ساخت ایران را نشان از ورشکستگی نظامی و سیاسی روسیه دانست. وی با اشاره به سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری نظامی کرملین در دهه‌های اخیر، درخواست کمک روسیه از جمهوری اسلامی را اعتراف به شکست مسکو قلمداد‌کرد.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، جمهوری اسلامی بارها گزارش‌های مربوط به ارسال تسلیحات به روسیه را رد کرده است. کرملین نیز از اظهار نظر واضح در این باره همواره سر‌باز‌زده‌است.

این در حالی‌است که کاخ سفید دوشنبه با متهم کردن مقامات ایرانی به دروغگویی، از وجود شواهد گسترده دال بر استفاده مسکو از پهپادهای ایرانی خبر‌داده بود.

همزمان با این اظهارات وزیر امور خارجه اوکراین، خبرگزاری رویترز از موافقت جمهوری اسلامی برای ارسال موشک‌ها و پهپادهای بیشتر به روسیه خبر داد. این توافق شامل موشک‌های فاتح-۱۱۰ و ذوالفقار است که به ترتیب قادر به اصابت به اهدافی در فاصله‌های ۳۰۰ و ۷۰۰ کیلومتر هستند.

پیشتر واشینگتن پست نیز گزارش داد که ایران در حال آمادگی برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین خود به مسکو از جمله موشک‌های زمین به زمین است.

وزارت امور خارجه اوکراین نیز جداگانه این گزارش‌ها را تاکید کرده است.

نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی، از استقرار نیروهای سپاه پاسداران در یک پایگاه نظامی روسیه در کریمه خبر‌داد و افزود جمهوری اسلامی این افراد را جهت کمک به نیروهای روسی برای حل مشکلات ناوگان پهپادها به این شبه جزیره فرستاده است.

در همین حال دیلی میرور به نقل از یک منبع آگاه در ارتش اوکراین، از کشته شدن دست‌کم یکی از مربیان ایرانی که برای آموزش نیروهای روسیه برای کار با پهپادهای انتحاری به مرز اوکراین اعزام شده خبر‌داد. به گفته این نشریه انگلیسی نیروهای اوکراین به صورت فعال در تلاش برای شناسایی و کشتن بقیه این افراد هستند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید