تداوم خیزش سراسری؛ ادامه اعتراضات در شهر‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۵

خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی یکشنبه و در هفته‌ی پنجم این اعتراضات در جای‌جای کشور ادامه‌یافت.

ویدیوهای رسیده از تهران به ایران اینترنشنال، نشان می‌دهد که مردم معترض شهرک اکباتان در شامگاه یکشنبه ۲۴ مهرماه تجمع کرده و شعار‌هایی چون «سپاهی داعشی، تا کی کودک‌کشی؟» و «مهسای ما نیکای ما، ندای آزادی ما» سردادند.

این معترضان همچنین شعار «سبزی‌پلو با ماهی، لعنت به تو سپاهی» را فریاد‌زدند.

شهروندان در منطقه‌های مختلف تهران و کرج نیز مانند شب‌های گذشته از خانه‌های خود شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای سر‌دادند.

ویدیوهای ارسالی همچنین حاکی از آن است که معترضان در خیابان کاشانی تهران آتش روشن کردند.

در منطقه شوش تهران نیز ماموران امنیتی به تجمع مردم معترض حمله کرده و برای پراکنده کردن آنها گاز اشک‌آور زدند.

دانشجویان که از ابتدای آغاز اعتراضات به کشته شدن «مهسا امینی» توسط پلیس امنیت اخلاقی از ارکان این جنبش بوده‌اند نیز به تظاهرات خود در دانشگاه‌ها ادامه‌دادند.

در دانشگاه شریعتی تهران گروهی از دانشجویان با تجمع در محوطه دانشگاه شعارهایی چون «نیکای ما رو بردن، جنازه‌اش رو آوردن» و «زن زندگی آزادی» سر دادند. ویدیو‌های دریافتی همچنین نشان می‌دهد دانشجویان در واکنش به صحبت‌های یک زن حامی جمهوری اسلامی که اعتراضات را انکار می‌کرد، گفتند: «شما در برابر حقیقت و واقعیت مقاومت می‌کنید و هیچ سودی برای ما ندارید.»

دانشجویان در خوابگاه دختران دانشگاه بهشتی نیز شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور» و «زن زندگی آزادی» را بر دیوارها نوشتند.

در کرج، دانشجویان دانشگاه آزاد دست به تجمع زده و شعار دادند: «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران»، «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی». آن‌ها همچنین با فریاد نام علی کریمی از او حمایت کردند.

گروهی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با تجمع در صحن این دانشگاه شعار‌هایی از جمله «آذربایجان اویاخدی کردستانا دایاخدی» به معنی «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است» سردادند.

در همین حال دانشجویان دانشگاه نجف آباد با برگزاری تجمع اعتراضی شعار «هر کی که بی‌طرفه مسلما بی‌شرفه»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» و «نه روسری نه توسری، آزادی و برابری» سردادند.

دانش‌آموزان نیز در نقاط مختلف کشور به اعتراضات خود ادامه‌دادند. دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در کرمانشاه بدون حجاب اجباری ترانه «بلاچاو» را هم‌خوانی کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال همچنین نشان می‌دهد که گروهی از دانش‌آموزان دختر و پسر در تهران تجمع کردند و شعار سر دادند.

ویدیو‌یی دیگر دو دختر دانش‌آموز را مشغول پخش شعارنوشته‌ میان مردم مشهد نشان می‌دهد.

این در حالی‌است که گزارش‌ها حاکی از بازداشت و برخورد با دانش‌آموزان معترض دارند.

در همین رابطه حسین سلامی،‌ فرمانده کل سپاه گفت: «امروز تلاش آمریکایی‌ها این است که صحنه نبرد به مدارس کشیده شود، زیرا با دانش‌آموزان نمی‌توان هیچ برخوردی کرد.»

دادستان یزد نیز ضمن تهدید معترضان از مردم خواست در تجمعات شرکت نکنند چرا که «سبب آسیب می‌شود و حتی بسیاری از افراد توسط آشوبگران ضرب و شتم شده و حتی تلفن‌های آنان نیز به سرقت رفته است.»

مقامات جمهوری‌اسلامی از ابتدای خیزش مردمی، با کم‌اهمیت خواندن اعتراضات، آمریکا، اسرائیل و «ایرانیان خائن خارج‌نشین» را مسبب اعتراضات کشور معرفی کرده‌اند.

پیشتر ابراهیم رئیسی با واکنش به حمایت جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا از اعتراضات ایران، وی رامتهم به دامن زدن به «آشوب، ترور و تخریب» در ایران کرد.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید