عربستان سعودی خواستار پایبندی ایران به تعهدات اتمی‌اش شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۵

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از ایران خواست به تعهدات اتمی خود عمل و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

ملک سلمان بن عبدالعزیز از حمایت کشورش از ثبات و تعادل در بازارهای نفت سخن گفت و افزود عربستان سعودی برای ایجاد و حفظ توافق ائتلاف اوپک پلاس کوشش خواهد کرد.

وی در سخنرانی روز یکشنبه خود در شورای مشورتی این پادشاهی همچنین از تلاش‌های میانجی‌گرانه شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای آزادی اسرا از روسیه حمایت کرد و افزود که کشورش میانجی صلح است.

خالد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان سعودی، با ابراز شگفتی از ادعای حمایت کشورش از روسیه در جنگ با اوکراین در توئیتی نوشت: «ایران نیز عضو اوپک است، آیا این بدان معناست که عربستان سعودی از ایران حمایت می‌کند؟»

پیشتر مقامات سعودی از موفقیت عملیات تبادل اسرا میان روسیه و اوکراین خبر‌ داده‌بودند. بر این اساس، ۱۰ اسیر جنگی نزد روسیه با تابعیت مراکش، امریکا، انگلستان، سوئد و کرواسی ۳۱ شهریور به ریاض منتقل شدند تا روند بازگشت آنها به کشورهایشان انجام شود.

اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی به تازگی با درخواست واشینگتن برای افزایش تولید نفت به دلایل اقتصادی مخالفت کرده بود. مقامات سعودی اعلام کردند هدف از تصمیم برای کاهش تولید روزانه دو میلیون بشکه «ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا در بازارهای نفتی» است.

وزرای چندین کشور عضو اوپک پلاس از جمله امارات متحده عربی از این تصمیم عربستان سعودی حمایت کردند.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی این کشور در توییتر نوشت: «مایلم توضیح دهم که آخرین تصمیم اوپک پلاس که به اتفاق‌ آرا به تصویب رسید، یک تصمیم کاملا فنی و بدون هیچ گونه نیات سیاسی بود.»

نواف سعود الصباح، مدیر اجرایی شرکت نفت کویت نیز از تصمیم اوپک پلاس استقبال کرد و گفت کشورش مشتاق حفظ تعادل در بازارهای نفت است.

الجزایر، عراق، عمان و بحرین نیز در بیانیه های جداگانه ای حمایت خود را از کاهش تولید نفت اعلام‌کردند.

عربستان سعودی همچنین اعلام کرد آمریکا خواستار به تعویق انداختن تصمیم اوپک پلاس به مدت یک ماه بوده که مطابق با زمان انتخابات میان دوره‌ای در ایالات متحده است.

کاهش تولید نفت اوپک پلاس در حالی انجام شده که یکی از هدف‌های اولین سفر بایدن در مقام ریاست جمهوری آمریکا به خاورمیانه در تیر ماه، افزایش تولید نفت عربستان سعودی بود تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

موضوع مقابله با تهدید ایران از جمله موضوعات محوری این دیدارها بود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
حرف آخر با پوریا زراعتی
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید