تهدید امیرعبداللهیان به «اقدام متقابل» برابر تحریم‌های احتمالی اروپا درباره قتل مهسا امینی

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۳

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تهدید کرد در صورت تصویب تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با قتل مهسا امینی در نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی «اقدام متقابل» خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در گفت‌وگوی تلفنی با ژوائو گومز کراوینیو، وزیر امور خارجه پرتغال، گفت که در صورت صدور قطعنامه یا تحریم‌هایی در نشست آتی شورای وزیران اتحادیه اروپا درباره مهسا امینی، «جمهوری اسلامی ایران اقدام متقابل خواهد کرد».

پیشتر نشریه پولیتیکو گزارش داده بود که جمهوری اسلامی در نامه‌ای به دیپلمات‌های اتحادیه اروپا تهدید کرده اگر اروپا تحریم‌هایی را علیه تهران به دلیل سرکوب اعتراضات اعمال کند، روابط دوجانبه ممکن است ادامه پیدا نکند و «عواقب جدی» داشته باشد.

امیرعبداللهیان همچنین شامگاه جمعه در تماس تلفنی با جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واکنش به اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی گفت: «ایران سرزمین کودتای مخملی یا رنگین نیست. ایران لنگرگاه ثبات و امنیت پایدار منطقه است.»

بورل پیش از این در توییتر خود نوشته بود با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی صحبت کرده تا «پیام روشن» ‌ اتحادیه اروپا را منتقل کند که سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات باید فورا متوقف شود و معترضان آزاد شوند.

بورل نوشت که به حسین امیرعبداللهیان این پیام اتحادیه اروپا را منتقل کرده که «مردم در ایران حق اعتراض مسالمت‌آمیز و دفاع از حقوق اساسی را دارند».

او اضافه کرد: «دست‌رسی به اینترنت و پاسخگویی مورد نیاز است.»

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر قطعنامه محکومیت کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری در ایران را تصویب کرد.

دو روز پیش از آن نیز بورل اعلام کرد در نشست آینده وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی به‌ دلیل «قتل» مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری بررسی خواهد شد.

امیر‌عبداللهیان اما در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه پرتغال و همچنین مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که ایران با روسیه همکاری دفاعی دارد اما: «سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر است.»

روز جمعه یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد که در نشست وزیران امور خارجه این اتحادیه در روز دوشنبه، هیچ تصمیمی درباره تحریم ایران به دلیل فروش پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین گرفته نخواهد شد و این اتحادیه همچنان به دنبال یافتن مدارک مستقل در این‌باره است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید