ادامه اعتراضات در شامگاه پنج‌شنبه؛ «جوانان محلات تهران» برای تجمعات شنبه فراخوان دادند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

اعتراضات علیه جمهوری اسلامی شامگاه پنج‌شنبه در چند شهر ایران برگزار شد. گروه «جوانان محلات تهران» هم از تمام جوانان و مردم محلات پایتخت و شهرهای سراسر ایران خواست روز شنبه از ساعت ۱۲، در تمام مکان‌هایی که «مزدوران و سرکوبگران» حضور ندارند جمع شوند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دهند.

ویدیوهایی که شامگاه پنج‌شنبه ۲۱ مهر ماه به دست ایران اینترنشنال رسید حاکی از برگزاری تجمع در اراک و اهواز بود.

در اهواز هم معترضان در چند محله به خیابان آمدند و شعارهایی از جمله «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

در همین حال، گزارش‌ها از سرکوب شدید اعتراضات سنندج حکایت دارد.

بر اساس گفته‌های یک شاهد عینی، شب گذشته روستاها و محلات اطراف سنندج شبیه به صحنه جنگ بود و درگیری‌های گسترده‌ای میان مردم و نیروهای امنیتی در محله‌های دوشان، حاجی‌آباد و نایسر تا بامداد ادامه داشت.

به گفته این شاهد، در محله فرح سنندج جوانان نقاط خاصی از خیابان‌ها و کوچه‌ها را سنگربندی کرده بودند. همچنین در شهرک بهاران، فروشگاه افق کوروش توسط عده‌ای ناشناس تخلیه شد.

در همین حال، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای هشدار داد: «برای آخرین‌بار به مدیران مدارس نواحی کرج توصیه می‌شود دست از امنیتی کردن مدارس بردارند و ناآگاهانه دوربین‌های مدرسه را در اختیار حراست و پلیس امنیت قرار ندهند.»

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی از حبس دانش‌آموزان معترض در مراکز اصلاح روانی خبر داده‌اند، رضا حاجی‌پور، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد دانشجویان و دانش‌آموزانی که در بازداشت هستند با شبکه‌های خارج کشور در ارتباط بوده‌اند.

اعتراضات شبانه در تهران نیز ادامه داشت و علاوه بر شعارهای شبانه از پشت پنجره‌ها و بوق‌های اعتراضی در خیابان‌ها، معترضان در منطقه شهرزیبا تجمع کردند و شعارهایی ضد جمهوری اسلامی دادند.

پیشتر گروه «جوانان محلات تهران» با صدور اطلاعیه شماره ۱۰ خود ضمن درخواست از «گروه‌های مختلف اما هم‌مسیر» برای شرکت در این تجمع‌ها، نوشت: «صدای بلند آزادی‌خواهی ما مردم شجاع به گوش همه جهانیان رسیده و این نظام ظالم و روسیاه هر روز به پایان نزدیک‌تر می‌شود.»

جوانان محلات تهران اعلام کردند: «نزدیک به یک ماه حضور ما در خیابان نشان از شروع و طلیعه‌ای برای رهایی ایران و جهان از چنگال این نظام فاشیستی است. علی‌رغم همه فشارها و سرکوب‌ها، ما فداکارانه باز هم در میدان هستیم و به همگان اطمینان می‌دهیم این راه هر قدر هم سخت و طولانی باشد اما در کنار هم خواهیم ایستاد و مطمئنیم که این نسل آزادی ایران را خواهد دید.»

این گروه تاکید کرد: «حضور ما همچنان محله‌محور است تا به همراه هم، مکان‌های جدید برای اعتراضات با در نظر گرفتن کاهش هزینه‌های جانی بیابیم. این مساله باعث کاهش فشار حضور سرکوبگران در مکان‌های اصلی شهرها نیز می‌شود.»

به نوشته جوانان محلات تهران، راه پیروزی، استفاده از روش‌های جدید اعتراض است: «در میدان حضور پیدا کنیم که بهترین فیلترشکن این روزها خیابان است. سرکوبگران با قطع اینترنت به خیال خود راه آزادی را بر مردم بسته‌اند اما نمی‌دانند ما با اعتماد به یکدیگر خیابان را گورستان فیلترینگ و همه محدودیت‌ها خواهیم کرد.»

جوانان محلات تهران تاکید کردند از دانش‌آموز تا دانشجو، از کارگر تا کارمند، در کنار هم «آغاز این پایان پر از سیاهی» را فریاد می‌زنند.

در ادامه بیانیه این گروه آمده است: «ما مردم، میدان‌دار این راه پر از شوق و شور و شجاعت هستیم. میدانی که اوباش حکومت برای گرفتن جان هزاران بی‌گناه از آن استفاده کردند، برای ما آوردگاه آزادیخواهی و حق‌طلبی شد و جان تازه‌ای به واژه‌ها و حرکت‌های آزادی‌خواهانه این سال‌ها بخشیدیم.»

گروه جوانان محلات تهران در پایان بیانیه خود نوشت: «از مبارزان راه آزادی در خارج از کشور می‌خواهیم با اتحاد و همدلی در کنار مردم ایران به دنبال راهکارهای مختلف برای کمک به مردم شجاع داخل ایران باشند. کنار هم باشیم تا پیروزی نهایی ...»

همزمان فعالان عرب ایرانی در اهواز و دیگر شهرهای خوزستان نیز برای تجمع اعتراضی در روز جمعه ۲۲ مهر ماه و همراه شدن با اعتراضات سراسری در ایران، فراخوان صادر کردند.

این در حالی است که تجمع‌های اعتراضی در روز چهارشنبه در سراسر ایران ادامه یافت و مردم در شهرهای بندر عباس، ایلام، لاهیجان، قزوین، بوکان، تهران، اراک، شیراز و ... دست به تظاهرات زدند.

همچنین حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، روز چهارشنبه برای برگزاری تظاهراتی بزرگ در ساعت سه عصر روز شنبه ۲۲ اکتبر در گروسر اشترن برلین، پایتخت آلمان، فراخوان داد.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید