ایلان ماسک: برخی پایانه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال هستند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس‌اکس، در توییتی در پاسخ به یکی از کاربران توییتر درباره وضعیت استفاده‌کنندگان از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران نوشت که «برخی پایانه‌ها» در ایران فعال هستند.

این اظهارات ماسک در حالی است که آمریکا هم از هماهنگی با شرکت‌های فن‌آوری، برای دست‌رسی ایرانیان به اینترنت خبر داد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه گفت واشینگتن با سراسر صنعت فن‌آوری آمریکا در تماس است تا دست‌رسی به اینترنت را تا حد امکان در ایران باز نگه دارد.

پیش از آن، وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا نیز از دیدار مجازی با شرکت‌های فن‌آوری آمریکایی خبر داده بود.

اعلام فعالیت چند پایانه اینترنت ماهواره‌ای در ایران در حالی است که ماسک اوایل مهر ماه در پاسخ به توییت وزیر امور خارجه آمریکا درباره صدور مجوز توسعه دست‌رسی به خدمات اینترنتی برای مردم ایران، نوشت که در حال فعال کردن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران است.

به دنبال کاهش دست‌رسی به اینترنت در ایران و درخواست برای اینترنت ماهواره‌ای، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد مجوز کلی توسعه دست‌رسی به خدمات اینترنتی برای ایرانیان صادر شده است.

این در حالی است که به گزارش رویترز، برای ارائه این خدمات اینترنت ماهواره‌ای، باید تجهیزات سخت‌افزاری به ایران منتقل شود.

پس از اعتراضات در ایران، اینترنت دچار اختلال و در برخی شهرها به کلی قطع شده است.

در واکنش به این قطع اینترنت از سوی حکومت، درخواست‌ها از ایلان ماسک برای فراهم کردن امکان دسترسی ایرانیان به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک مطرح شد.

ماسک در پاسخ به این تقاضا از دولت ایالات متحده خواست تا این موضوع را از فهرست تحریم‌های خود علیه ایران کنار بگذارد.

به دنبال این درخواست، گروهی از اعضای دو حزب مجلس نمایندگان آمریکا (کنگره و سنا)، از وزیر خزانه‌داری ایالات‌ متحده خواستند به محض دریافت درخواست ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، فورا با تقاضای او موافقت کرده و برای کمک به حفظ ارتباط اینترنتی مردم ایران، هر چه در توان دارد انجام دهد.

مدتی پس از حمله روسیه به اوکراین و در پی درخواست معاون نخست‌وزیر این کشور در اوایل اسفند ماه سال ۱۴۰۰، ماسک امکان فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین را فراهم کرد.

پس از ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به اوکراینی‌ها، گمانه‌زنی‌ها درباره اقدامی مشابه برای ایرانی‌ها نیز شدت گرفت.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید