خانواده قربانیان انفجار بندر بیروت خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۹

خانواده‌های قربانیان انفجار بندر بیروت در دادخواستی از طریق سیستم ثبت الکترونیکی، برای رسیدن به عدالت و پیگیری واقعیت‌های این انفجار که حزب‌الله یکی از متهمان آن است، خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی شدند.

در انفجار ویرانگر بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰۰ نفر کشته و شش هزار و ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند و ویرانی‌های گسترده‌ای در پایتخت لبنان بر جای ماند اما هنوز پرونده این حادثه به نتیجه نرسیده است.

بر همین اساس بسیاری از خانواده‌های قربانیان با ثبت دادخواست الکترونیکی تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی، خواهان رسیدن به عدالت و پیگیری واقعیت شدند.

تابستان سال ۱۳۹۹ انفجار در انباری در بندر بیروت رخ داد که صدها تن نیترات آمونیوم بدون رعایت مسایل ایمنی در آن ذخیره شده بود.

همان زمان بسیاری از مردم در لبنان این انفجار را به فساد و سهل‌انگاری طبقه حاکم مربوط دانستند و حزب‌الله لبنان یکی از متهمان اصلی آن معرفی شد.

خانواده صدها قربانی این انفجار اما می‌گویند این پرونده از دو سال پیش تا امروز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و هیچ مقام و مسوولی در دولت لبنان، به ویژه آنان که از وجود مواد آمونیوم نیترات خبر داشتند، محاکمه نشدند.

امضاکنندگان این دادخواست هدف از درخواست راه‌اندازی کمیته حقیقت‌یاب را عدم اعتماد به مقامات لبنانی در تعامل با این فاجعه، پافشاری سیاستمداران در پنهان کردن واقعیت‌ها و نیز جلوگیری از آغاز کار قاضی بیطار برای تحقیق در این پرونده عنوان کردند.

سال گذشته، حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، اعلام کرد این گروه خواستار حذف بیطار از پرونده تحقیقات انفجار بیروت است.

به گفته خانواده قربانیان، در ماه‌های گذشته هر گاه قاضی پرونده تلاش کرده تا سیاستمداران متهم را برای بازجویی احضار کند، همان سیاستمداران به نام مصونیت سیاسی مانع کار او شده‌اند.

قاضی بیطار سال گذشته دستور بازداشت علی حسن خلیل، وزیر پیشین اقتصاد لبنان و یکی از سیاستمداران بلندپایه نزدیک به حزب‌الله را صادر کرد و این در حالی است که خلیل و غازی زعیتر، از جمله متهمان پرونده که به نبیه بری، رییس پارلمان لبنان نزدیک هستند، هنوز به عنوان نماینده در پارلمان این کشور فعالیت می‌کنند.

خانواده‌های قربانیان امیدوارند که اقدام آن‌ها در ثبت درخواست الکترونیکی و جمع‌آوری بیشترین امضا، به حضور یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی در پرونده این انفجار بینجامد.

شهریور ماه امسال کل بخش شمالی سیلوهای غلات بندر بیروت که بخشی از آن‌ها بر اثر انفجار ویرانگر بندر از بین رفته بود، فروریخت.

انفجار بیروت یکی از بزرگ‌ترین انفجارهای غیرهسته‌ای در جهان به شمار می‌رود.

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید