زلنسکی: روسیه در حملات اخیر به شهرهای اوکراین از پهپادهای شاهد ساخت ایران استفاده کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۸

ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین اعلام کرد روسیه در حملات مرگبار اخیر به زیرساخت‌های انرژی و غیرنظامیان در چند شهر اوکراین از جمله کی‌یف، از ده‌ها موشک‌ و پهپادهای شاهد ساخت ایران استفاده کرد.

زلنسکی روز دوشنبه در سخنانی گفت هدف از این حملات «تاسیسات انرژی در سراسر کشور» و «مردم» است و روسیه «وحشت و هرج و مرج» و «نابودی سیستم انرژی» در اوکراین را می‌خواهد.

او افزود علاوه بر کی‌یف، حملاتی نیز در لویو در غرب اوکراین روی داد و شهرهایی نیز در مرکز، جنوب و شرق اوکراین هدف گرفته شد.

رییس‌جمهور اوکراین تاکید کرد: «ممکن است اکنون قطعی برق موقتی روی دهد، اما هرگز وقفه‌ای در اطمینان ما به پیروزی ایجاد نخواهد شد.»

مجموعه‌ای از انفجارها صبح دوشنبه چند شهر اوکراین از جمله پایتخت این کشور را لرزاند و دست‌کم هشت کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر یک آرامش نسبی در کی‌یف برقرار بود.

ارتش اوکراین اعلام کرده که دست‌کم ۷۵ موشک از سوی روسیه در حملات اخیر شلیک شده که ۷۱ موشک با پدافند هوایی اوکراین نابود شدند.

پیش از حملات روز دوشنبه، آخرین حمله‌ای که به کی‌یف شده بود، مربوط به اواخر ماه ژوئن بود.

به نظر می‌رسد که حملات روز دوشنبه واکنشی به حمله دو روز پیش به پل کریمه صورت گرفته، هر چند که مقام‌های اوکراین مسئولیت حمله به این پل را برعهده نگرفتند.

استفاده از پهپادهای ایرانی در این حملات در حالی است که اواسط مهرماه نیز مقام‌های شهر بیلا تسرکفا در استان کی‌یف اوکراین اعلام کردند شش پهپاد انتحاری ساخت ایران یک ساختمان بلند را هدف قرار داده‌اند که این حمله موجب به آتش‌سوزی شدید در این برج شد.

آن حمله، اولین حمله روسیه با پهپادهای ساخت ایران در استان کی‌یف و در نزدیکی پایتخت اوکراین بود.

ارتش اوکراین ۲۲ شهریور اعلام کرد برای اولین بار با «پهپادهای انتحاری» ساخت ایران که از سوی روسیه در تهاجم به اوکراین مورد استفاده قرار گرفته‌اند مواجه شده و یکی از آن‌ها را سرنگون کرده است.

شاهد ۱۳۶از نوع پهپادهایی است که جمهوری اسلامی در اختیار گروه‌های نیابتی خود در منطقه قرار داده است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید