سیما ثابت در کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا خواستار همبستگی جامعه جهانی با مردم ایران شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۸

سیما ثابت، مجری ایران اینترنشنال، با تشریح وضعیت سرکوب مرگبار و خونبار مردم ایران در خیزش خود علیه جمهوری اسلامی به دست نیروهای امنیتی، از جامعه جهانی خواست که با صدور یک قطعنامه، با مردم ایران اعلام همبستگی کند.

ثابت روز دوشنبه در یک سخنرانی در نشست کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا درباره سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی گفت: «در شهر سنندج اتفاقاتی که در حال وقوع است اشک به چشممان من آورده است.»

او افزود: «در تمام شب گذشته تظاهرات و زد و خوردهای خیابانی و مسلحانه صورت گرفته بین مردم و نیروهای امنیتی و قتل عامی به دست نیروهای امنیتی انجام شده است.»

ثابت با اشاره به این که «مردم ایران جان خود را مقابل گلوله‌های این رژیم قرار دادند»، خواستار تلاش برای پایان دادن به «جنایت‌های» جمهوری اسلامی در سرکوب خیزش سراسری شد.

این مجری ایران اینترنشنال گفت که ملت ایران در ۴۳ سال گذشته نتوانسته نماینده واقعی خود را به جامعه جهانی معرفی کند و خواهان زندگی، آزادی، کرامت و حقوق انسانی خود است، اما رژیم جاری در ایران جوابی به این خواسته‌ها جز شکنجه، تیراندازی و قتل عام نداده است.

او با اشاره به عکس‌هایی از سرکوب مردم ایران که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، افزود که ماموران حکومت ایران کودکان را زیر ضربات باتون خود گرفتند و ویدئویی وجود دارد که نشان می‌دهد ماموران حتی یک زن حامله را هم کتک می‌زنند و روی زمین می‌کشند.

ثابت همچنین گفت که خبرنگاران در روزهای اخیر تمام تلاش خود را برای انتشار اخبار خیزش سراسری در ایران انجام داده‌اند. او گفت: «امروز دانش‌آموزان و در کنار آنها معلمان و مردم عادی در ایران اعتراض می‌کنند.»

او با اشاره به حضور گسترده نوجوانان و جوانان در اعتراضات ایران تاکید کرد امروز میانگین سن معترضان ایرانی علیه رژیم به زیر شانزده سال رسیده است.

او گفت: «خانواده شجاع مهسا امینی در مقابل دروغ‌های حکومت ایران می‌ایستند و واقعیت‌ها را با ملت ایران در میان می‌گذارند. آنها به من گفتند هنوز تحت فشارند.»

ثابت در نشست کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا ادامه داد: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که با صدور یک قطعنامه و حمایت و همبستگی بین‌المللی از اعتراضات ملت ایران، پشتیبانی خود را با آنان نشان دهند.»

او افزود: «ما در ایران دولتی داریم که به رفاه مردم توجه ندارد. باید کاری کرد که دولت ایران فکر نکند می‌تواند مردم را در خیابان بکشد.»

او تاکید کرد: «جمعه گذشته در زاهدان یک قتل‌عام صورت گرفته است و تا جایی که ما می‌دانیم ۱۸۵ نفر در اعتراضات ایران کشته شده‌اند که ۹۰ نفر آنان پس از برگزاری نمازجمعه طی چند ساعت در زاهدان قتل عام شدند.»

مجری ایران اینترنشنال همچنین در سخنرانی خود به بازداشت شهروندان اروپایی در ایران اشاره کرد و آن را نوعی گروگان‌گیری خواند که باید به شکل مناسب با آن برخورد شود.

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید