پس از یک روز دیگر اعتراض، تجمع‌های شبانه دوشنبه هم شکل گرفت

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۹

در حالی که تحصن‌های دانشجویی و دانش‌آموزی، اعتصاب‌های کارگری و اعتراض‌های مردمی از جمله شعارنویسی در روز دوشنبه در ایران ادامه داشت، تجمع‌های شبانه نیز در برخی نقاط ایران از جمله پایتخت کشور برگزار شد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در بیانیه‌ای اعتصاب کارگران را در بخش‌های مختلف نفت و پتروشیمی در حمایت از اعتراض‌های خیابانی تبریک گفت و افزود: «زنده باد اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران برای رهایی. پیش به سوی اعتصاب سراسری در بخش‌های مختلف کار و تولید.»

مردم معترض در بخش‌هایی از کرج شامگاه دوشنبه شعارهای شبانه از جمله «نه آخوند و نه ملا، لعنت به آیت‌الله» سر دادند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد نیروهای امنیتی مسلح در محله بهارستان سنندج با مردم درگیر شدند. بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی شامگاه دوشنبه به سمت خانه‌های مردم در شهرک نایسر سنندج تیراندازی مستقیم کرده‌اند.

اسماعیل احمدی مقدم،‌ فرمانده دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، خیزش مردمی را به «رسانه‌های غربی» نسبت داد و گفت اگر آنها «در موضوعات داخلی کشورمان دخالت نکنند»، دیگر کسی نمی‌خواهد در خیابان‌ها «اغتشاش» کند.

روزنامه ایران،‌ رسانه دولت جمهوری اسلامی، هم با اشاره به بازداشت معترضان شهروندانی که شعارنویسی می‌کنند را متهم کرد که برای هر شب «بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان» پول دریافت می‌کنند.

با ادامه بازداشت فعالان در کشور، گزارش‌ها حاکیست عابد توانچه،‌ زندانی سیاسی پیشین و فعال سابق دانشجویی، به همراه همسرش در رشت بازداشت شدند.

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال همچنین حاکی از تجمع مردم در نظام‌آباد تهران بود. در برخی محلات دیگر از جمله نارمک، نیاوران و مرزداران مردم از پشت‌بام و پنجره‌ها شعار ضدحکومتی سر دادند.

همچنین بر اساس ویدیوها و گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، چند زن معترض در سقز با سر دادن شعار «زن زندگی آزادی» روسری‌های خود را آتش زدند.

در کازرون نیز معترضان به خیابان آمدند و شعار سر دادند.

سازمان عفو بین‌الملل با هشدار درباره «ابعاد گسترده سرکوب جاری» معترضان در سنندج اعلام کرد گزارش‌های دریافت شده حاکی از استفاده نیروهای امنیتی از سلاح گرم و شلیک مکرر گاز اشک‌آور، از جمله به خانه‌های مردم است.

عفو بین‌الملل همچنین افزود مقام‌های جمهوری اسلامی برای پنهان کردن جنایات خود به قطع شبکه‌های اینترنت و تلفن همراه ادامه می‌دهند و کشورهای جهان باید فورا مراتب اعتراض خود را با سفرای ایران مطرح کنند و از آن‌ها بخواهند که فورا به سرکوب اعتراضات پایان دهند و به حق آزادی تجمع احترام بگذارند.

مهم‌ترین تحول در اعتراضات مردمی در روز دوشنبه اعتصاب کارگران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی بوشهر واقع در عسلویه، در جنوب ایران بود که در پی هشدار قبلی خود به حکومت دست به تجمع زدند.

دانشجویان نیز در روز دوشنبه در چندین دانشگاه ایران از جمله دانشگاه گیلان ادامه یافت.

در تهران نیز جمعیت زیادی مقابل دانشگاه امیر کبیر تجمع کردند و فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

خیزش ایرانیان خارج کشور علیه جمهوری اسلامی نیز همچنان ادامه دارد.

جوانان محلات تهران در اطلاعیه شماره ۹ خود فراخوانی را برای تجمع در روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه «از ساعت ۱۲ ظهر تا سپیده‌دم در تمامی میادین و خیابان‌های اصلی» صادر کرد.

تعدادی از فعالان هوادار خیزش مردم ایران، در برابر دفتر مرکزی حزب سبز آلمان یک تحصن هفت روزه را از یک‌شنبه ۹ اکتبر آغاز کردند.

این فعالان از دولت آلمان خواسته‌اند سطح روابط خود با جمهوری اسلامی را از سفیر به کاردار تقلیل دهد.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید