اختصاصی: نمایندگان سنا در حال بررسی طرحی در حمایت از آزادی جهانی اینترنت هستند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۱۵

در پی قطع و اختلال اینترنت در جریان اعتراضات ایران، کمیته روابط خارجی سنا با هدف حمایت از آزادی جهانی اینترنت در حال بررسی یک طرح است. پیش‌نویس این طرح که نسخه‌ای از آن به ایران اینترنشنال رسیده، وزیر خارجه را ملزم می‌کند برای گسترش اینترنت آزاد در جهان، طرحی جامع تهیه کند.

در همین حال، منابع آگاه از برنامه دولت آمریکا برای حمایت از اینترنت آزاد در جهان به آرش علایی، خبرنگار ایران اینترنشنال، گفتند که از زمان شروع اعتراضات در ایران، از سوی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره حمایت قاطعی برای کمک به آزادی جهانی اینترنت شکل گرفته تا به مردم ایران امکان اتصال به اینترنت آزاد ارائه شود.

برای رای‌گیری درباره این طرح هنوز زمانی مشخص نشده و در پیش‌نویس آن به نام کشور خاصی اشاره نشده است.

پیش‌نویس این طرح همچنین از وزیر خارجه آمریکا خواسته است در راستای حمایت از اینترنت آزاد در جهان، کشورها و مناطقی را که به دلیل قطع مداوم اینترنت تحت سرکوب قرار دارند، اولویت‌بندی کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی اعلام کرد که یک مجوز کلی برای معافیت تحریمی در زمینه توسعه خدمات اینترنتی ایرانیان را تصویب کرده است.

این اقدام در پی آن صورت گرفت که ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس‌اکس و تسلا، گفت برای فعالسازی خدمات اینترنت ماهواره‌ای برای ایران درخواست معافیت تحریمی را داده است.

این درخواست مورد حمایت برخی نمایندگان کنگره آمریکا قرار گرفت و آن‌ها از دولت بایدن خواستند در این زمینه اقدامات تسهیل‌ساز را انجام دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه چهارم مهرماه در یک نشست خبری اعلام کرد این کشور حمایت سخت‌افزاری برای توسعه خدمات اینترنت ایرانیان را نیز در دستور کار خود دارد.

جمهوری اسلامی در روزهای گذشته همچون سال‌های اخیر با بالا گرفتن اعتراضات سراسری و شکل‌گیری خیزش مردمی، دسترسی شهروندان به اینترنت همراه و خانگی را با اختلال گسترده مواجه کرد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید