مادر نیکا شاکرمی: برادر و خواهرم مجبور به اعتراف دروغ شدند، دخترم در همان تظاهرات کشته شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

در پی پخش اعترافات اجباری خاله و دایی بازداشت‌شده نیکا شاکرمی، نسرین شاکرمی، مادر این معترض ۱۶ ساله، در پیامی ویدیویی به رادیو فردا اعلام کرد برادر و خواهرش مجبور به اعترافات دروغین شده‌اند و دخترش نیکا، در همان تظاهرات روز ۲۹ شهریور در تهران، به دست ماموران امنیتی کشته شده است.

نسرین شاکرمی گفت نیکا روز ۲۹ شهریور در تظاهرات کشته و جنازه‌اش همان روز به سردخانه کهریزک تحویل داده شد.

او در این پیام ویدیویی که به صورت اختصاصی در اختیار رادیو فردا قرار گرفته، از تهدیدها و فشارهای امنیتی گفت و این‌که تحت فشار است تا روایت و سناریوی حکومت را درباره جان باختن دخترش تکرار کند.

او تاکید کرد: «دخترم را کشتند و من را برای اعتراف اجباری تهدید می‌کنند.»

پخش اعترافات اجباری خاله (آتش شاکرمی) و دایی نیکا شاکرمی در قالب یک گزارش در شامگاه دوشنبه از بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دوم صداوسیما، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.

سازمان حقوق بشر ایران روز چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ادعای پر از تناقض مقام‌های جمهوری اسلامی درباره نحوه کشته‌شدن نیکا شاکرمی که بر مبنای پخش فیلم‌های مُقطّع و ناقص همراه با اعتراف تلویزیونی نزدیکان او، تحت فشارهای امنیتی مطرح شده، پذیرفتنی نیست.»

این سازمان با اشاره به سابقه طولانی جمهوری اسلامی در «پنهان‌کاری، ادعای دروغ و دستکاری در شواهد»، اضافه کرد که روایت رسمی از مرگ نیکا شاکرمی را با توجه به تناقض‌ها و ایرادات متعدد، نمی‌پذیرد و جمهوری اسلامی را مسوول قتل او می‌داند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «شواهد موجود حاکی از نقش حکومت در قتل نیکا شاکرمی است؛ مگر آن‌که عکس آن از سوی یک هیات مستقل حقیقت‌یاب تحت نظر سازمان ملل متحد ثابت شود. تا چنین هیاتی تشکیل نشده، مسوولیت قتل نیکا به مانند سایر کشته‌شدگان اعتراضات جاری، بر عهده علی خامنه‌ای و نیروهای تحت امر اوست.»

از سوی دیگر کاربران بسیاری از تناقض‌ها در ادعاهای مطرح شده در گزارش صداوسیما نوشتند؛ تناقض‌ها با ادعاهایی که پیشتر از سوی رسانه‌های حکومتی منتشر شده بودند.

در گزارشی که در این بخش خبری پخش شد بار دیگر ادعا شد که جان باختن نیکا شاکرمی بر اثر سقوط از بلندی بوده است.

در این گزارش همچنین ویدیویی پخش شد که از یک دوربین مداربسته ضبط شده و پیشتر از سوی خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران منتشر شده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی‌اند نیکا شاکرمی وارد یک «ساختمان نیمه‌کاره» شده بوده در صورتی که بر اساس تصاویر منتشر شده، این نوجوان جان‌باخته، وارد کوچه‌ای می‌شود که ساختمان‌های آن نیمه‌کاره نیستند و مسکونی هستند.

خاله نیکا شاکرمی پیشتر گفته بود این نوجوان ۱۶ ساله در یک تجمع اعتراضی شال سرش را به آتش کشیده و بازداشت شده اما جمهوری اسلامی اصرار دارد بگوید او در اعتراضات کشته نشده است.

در گزارش منتشر شده از سوی صداوسیما، خاله نیکا در حالی که بلافاصله پس از تحویل و انتقال پیکر نیکا به لرستان بازداشت شده، با «بازجو-خبرنگار» همراهی می‌کند و در پاسخ به سوالات او، محلی را به عنوان «محل سقوط و مرگ نیکا» نشان می‌دهد.

پس از انتشار این گزارش از صداوسیما، سازمان بهشت زهرای تهران هم روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر این ادعا را مطرح کرد که پیکر نیکا شاکرمی «بنا به درخواست خانواده، به شهرستان مربوطه منتقل شده است».

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، ماموران امنیتی پیکر نیکا شاکرمی را ربودند و در روستایی در نزدیکی خرم‌آباد دفن کردند.

انتشار گزارش‌های ضد و نقیض از چگونگی کشته شدن این نوجوان ۱۶ ساله، بازتاب بسیاری در شبکه‌های اجتماعی داشته و موجب افزایش خشم و انزجار مردم از حکومت شده است.

در این شرایط، برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از شعله‌ورتر شدن اعتراضات ابراز نگرانی کرده‌اند.

عبدالله گنجی، مدیر مسوول روزنامه همشهری نوشت کشته شدن شاکرمی «باک کمکی سوخت» برای اعتراضات است.

در مقابل اما خبرگزاری فارس بدون اشاره به موارد بسیاری از کشتار شهروندان، نوشت: «واقعا امثال نیکا چه خطری برای نظام دارند؟ دختر ۱۶ ساله‌ای که ترک تحصیل کرده، سبک زندگی متفاوتی دارد، برخی شب‌ها خانه نمی‌آمده تا حدی که بعد از یک هفته از حادثه فوتش، تازه خانواده‌اش نگران می‌شوند و به پلیس مراجعه می‌کنند.»

علی کریمی، اسطوره فوتبال ایران اما نوشت: «نیکای عزیزم، همه مردم ایران از طرز کشته شدنت خجالت‌ زده هستند. روحت شاد دخترم.»

۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید