پرتاب موشک از سوی کره جنوبی و آمریکا در اعتراض به آزمایش موشکی کره شمالی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

به گزارش ارتش کره جنوبی، این کشور و ارتش آمریکا در واکنش به عبور موشک بالستیک کره شمالی از فراز ژاپن، موشک‌هایی را به سمت دریا شلیک کردند و رزمایشی را نیز با جت‌های جنگنده در دریای زرد برگزار کردند.

یک موشک کره جنوبی اندکی پس از پرتاب سقوط کرد اما به کسی آسیب نرسید. ارتش کره جنوبی اعلام کرد که موشک حامل کلاهک بوده اما منفجر نشده است.

ساکنان شهر «گانگ نئونگ» در کره جنوبی که قبلا از آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی نگران بودند، از انفجار این موشک وحشت زده شدند.

کره شمالی روز سه‌شنبه ۱۲ مهر یک موشک بالستیک را از سواحل شرقی خود شلیک کرد که برای اولین بار در پنج سال گذشته، بر فراز ژاپن پرواز کرد.

شلیک این موشک باعث تعلیق برنامه خطوط قطار در شمال ژاپن شد و مقام‌های این کشور از شهروندان خواستند تا پناه بگیرند.

توکیو اعلام کرد هیچ اقدام دفاعی‌ای برای انهدام این موشک کره شمالی انجام نداده است.

بر اساس اعلام ستاد ارتش کره جنوبی، به نظر می‌رسد موشک شلیک شده، یک موشک بالستیک میان‌برد بوده است.

کره شمالی در ماه‌های اخیر چند موشک بالستیک و موشک مافوق صوت آزمایش کرده که طبق ادعای پیونگ‌یانگ، برخی از آن‌ها امکان حمل تسلیحات هسته‌ای دارند.

از جمله در خرداد ماه و تنها چند ساعت پس از خروج جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا از منطقه شرق آسیا، کره شمالی چند موشک بالستیک را آزمایش کرد که احتمالا یکی از آن‌ها «موشک بالستیک قاره‌پیما» بوده است.

پیش از آغاز سفر بایدن به شرق آسیا نیز کره شمالی آزمایش‌های بی‌سابقه موشکی انجام داده بود.

چند روز پیش نیز ارتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی دو موشک بالستیک کوتاه‌برد را به سمت آب‌های سواحل شرقی خود شلیک کرده است. برد این موشک‌ها ۳۵۰ کیلومتر و ارتفاع اوج‌گیری آن‌ها ۳۰ کیلومتر بوده است.

مصوبه ماه گذاشته مجمع عالی خلق (پارلمان کره شمالی) به ارتش این کشور اجازه می‌دهد در صورت تهدید علیه رهبری، ملت یا موجودیت کره شمالی و «موارد دیگر»، به طور «خودکار» (بدون نیاز به کسب اجازه)، حمله‌های هسته‌ای علیه دشمن انجام دهد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید