شاهزاده رضا پهلوی: اعتصابات سراسری در کنار اعتراضات، رژیم را به زانو در خواهد آورد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

شاهزاده رضا پهلوی با استقبال از گسترش اعتصابات ایران به بخش‌های خدماتی-تجاری، تاکید کرد اعتصابات سراسری به همراه اعتراضات، باعث شکست جمهوری اسلامی خواهد شد.

شاهزاده رضا پهلوی در توییتی نوشت: «گزارش‌های متعدد، خبر از گسترش اعتصابات از بخش‌های فرهنگی-آموزشی به بخش‌های خدماتی-تجاری می‌دهند. این گامی‌ست در مسیر درست.اعتصابات سراسری در کنار اعتراضات سراسری، این رژیم را به زانو در خواهد آورد.»

در حالی که از هفته گذشته دانشجویان بسیاری از دانشگاه‌های ایران در همراهی با خیزش سراسری مردم ایران و در اعتراض به جو امنیتی در دانشگاه‌ها اعتصاب کرده‌اند، اعتصاب‌ها به دیگر اصناف و اقشار نیز گسترش یافته است.

جمعی از کسبه خیابان طالقانی اصفهان روز سه‌شنبه ۱۲ مهر ماه اعتصاب کردند. بر اساس ویدیو‌های منتشر شده، مغازه‌های این کاسبان در این محدوده بسته بوده است.بر اساس گزارش‌ها، دستکم سه نفر از کارکنان شرکت اسنپ که در پست‌هایی خواهان اعتصاب شده بودند، بازداشت شدند.

تصاویر منتشر شده حاکی از اعتصاب معلمان دبیرستان‌ها در شهرهای سنندج و سقز است.

دانش‌آموزان سقز پس از آن که سر کلاس‌ها نرفتند، در خیابان علیه حکومت شعار دادند.

همچنین ویدیویی منتشر شده که نشان می‌دهد دانش‌آموزان دبیرستان تیزهوشان (دستغیب ۱) شیراز اعتصاب کرده‌اند.

با این حال حکومت در تلاش برای جلوگیری از گسترش اعتصابات است.

بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم سه نفر از کارکنان شرکت اسنپ که در پست‌هایی خواهان اعتصاب شده بودند، بازداشت شده‌اند.

همچنین در پی انتشار فراخوان اعتصاب از سوی برخی کارکنان اسنپ، نهادهای امنیتی با تهیه لیستی از کد ملی و اطلاعات پرسنلی از کارکنان، روز دوشنبه به دفتر مرکزی این شرکت رفته و کارکنان را در ساختمان نگه داشتند.

پیشتر وزیر علوم نیز خطاب به دانشجویان دانشگاه شریف گفته بود: «شما با اعتصاب دارید بودجه بیت‌المال را از بین می‌برید.»

شاهزاده رضا پهلوی پیشتر از آمریکا و غرب خواسته بود برای حمایت از خانواده‌های کارگرانی که اعتصاب می‌کنند، صندوق حمایتی تشکیل دهند.

از سوی دیگر، بیش از ۴۰۰ نویسنده، شاعر، مدرس دانشگاه، روزنامه‌نگار و مترجم داخل و خارج ایران نیز یک‌شنبه در بیانیه‌ای از اعتراض و اعتصاب‌های سراسری حمایت کردند.

علاوه بر اعتصاب فرهنگیان کشور که از هفته گذشته آغاز شد، بازاریان و کسبه شهرهای چهار استان کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام، نیز هفته گذشته در همراهی با خیزش سراسری مردم ایران و در اعتراض به حمله‌های موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقرهای غیرنظامی احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق اعتصاب کردند.

ویدیوهایی که در فضای مجازی منتشر شد، اعتصاب در سنندج، ارومیه، ایلام، اشنویه، کامیاران، نقده، بوکان، مهاباد، پیرانشهر، ربط، سردشت، سقز، دیواندره، مریوان، روانسر، شاهو، پاوه و دهگلان را نشان می‌داد.

سوی دیگر، شورای مدیریت گذار نیز همراه با برخی دیگر از شوراها، نهادها، انجمن‌ها و گروه‌ها، در بیانیه‌‌ای خواستار آغاز اعتصاب سراسری از نهم مهر برای حمایت از خیزش سراسری مردم ایران شد.

در همین حال، در برخی شهرها معترضان با توزیع تراکت و اعلامیه‌هایی از مردم و بازاریان دعوت می‌کنند به اعتصاب‌های سراسری بپیوندند.

همچنین جمعی از رانندگان و کارمندان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، طی بیانیه‌ای در اعتراض به سرکوب اعتراضات مردم اعلام کردند به اعتصاب‌های سراسری می‌پیوندند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید